Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Media społecznościowe są dobre, czy złe? Ciekawa debata w koszalińskim Bronku [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
W debacie w II LO w Koszalinie wzięło udział niemal 200 uczniów
W debacie w II LO w Koszalinie wzięło udział niemal 200 uczniów Bronia TV
Czy media społecznościowe przyczyniają się do lepszej komunikacji czy raczej izolacji społecznej? Taki był temat debaty uczniowskiej, która w środę została zorganizowana w II LO im. Broniewskiego w Koszalinie. Jak przyznają zarówno uczestnicy, jak i prowadzący to wydarzenie Jurand Barlik, nauczyciel filozofii, była to bardzo ciekawa wymiana zdań, a wnioski mogą być dość zaskakujące.

Wideo z wydarzenia dzięki uprzejmości uczniowskiej telewizji Bonia TV

Organizatorami debaty byli uczniowie grupy "Bezkłótny Projekt" działającej w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. To zarówno młodzież z II, jak i V LO w Koszalinie. Zamierzeniem ich projektu jest promowanie treści o zdrowej komunikacji i relacjach bez hejtu.

- Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dla zdrowej debaty, w której unikamy wszelkich form obrażania i poniżania innych, kładąc nacisk na szacunek i otwartość. Uczymy umiejętności argumentacji, refleksji nad słowami oraz krytycznego myślenia, zamiast pochopnego powtarzania czyichś słów - deklarują członkowie grupy.

A - jak wiadomo - to właśnie w Internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych można zetknąć się ze wspomnianym już hejtem i wieloma innymi negatywnymi zachowaniami. Czy więc media społecznościowe przyczyniają się do lepszej komunikacji czy raczej izolacji społecznej?

- Chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu było bardzo wiele osób i nawet musiałem niektórym odmówić, bo więcej osób by debatowało niż słuchało. To pokazuje, że temat jest nośny i chcemy się dowiedzieć, jak to z tymi mediami społecznościowymi jest - mówi Jurand Barlik, nauczyciel filozofii, który już nie raz prowadził w szkole uczniowskie debaty.

Przyznaje też, że wynik spotkania go zaskoczył.

- Większość uczestników uznała, że media społecznościowe są dobre i działają na rzecz komunikacji, że bardziej pomagają niż szkodzą. Sam w mojej bańce informacyjnej częściej spotykam się z negatywnymi opiniami o mediach społecznościowych - dodaje. - Zastanawiam się, czy to efekt tego, że one stały się częścią życia młodych ludzi, że nie potrafią sobie wyobrazić funkcjonowania bez nich i to motywowało ich decyzję.

- Pomysł na debatę wziął się stąd, że zauważyliśmy jaki jest problem komunikacji i zdrowej rozmowy wśród młodzieży i nie tylko - przyznaje Zuzanna Jabłońska, liderka "Bezkłótnego Projektu". - Przygotowania były dość czasochłonne, ale najważniejsze, że osiągnięty rezultat jest bardzo dobry.

Warto tu dodać, że w ramach "Bezkłótnego Projektu" uczestnicy prowadzą także zajęcia w szkołach podstawowych i przedszkolach, podczas których rozmawiają z dziećmi m.in. o problemie hejtu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo