Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści nie będą mieli ogólnopolskiej próby egzaminu

Sylwia Zarzycka
Maturzyści pisali już próbny egzamin przygotowany przez Operon. Jednak ogólnopolskiej próby komisji egzaminacyjnej nie będą mieli
Maturzyści pisali już próbny egzamin przygotowany przez Operon. Jednak ogólnopolskiej próby komisji egzaminacyjnej nie będą mieli Radosław Brzostek
Szkoły na własną rękę będą przygotowywać próbną maturę, którą do tej pory robiła CKE. Taka sama sytuacja będzie w gimnazjach i podstawówkach. Winni są m.in. dziennikarze.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że na przełomie roku maturzyści, ale także uczniowie klas szóstych szkół podstawowych oraz gimnazjalni trzecioklasiści, przystępują do ważnych dla nich egzaminów próbnych przygotowanych przez Centralna Komisję Egzaminacyjną. Ale w tym roku tych egzaminów nie będzie. - Dowiedzieliśmy się, że szkoła na własną rękę nam taki egzamin przygotuje - mówi koszalińska maturzystka. - Ale nie będzie to wyglądało tak, jak chociażby w zeszłym roku.

Dla maturzystów i ich nauczycieli to właśnie próba przygotowana przez CKE była najważniejsza podczas przygotowań do zasadniczej matury. Szkoły co prawda mogą korzystać, i często korzystają z próbnych egzaminów, jakie opracowują różne wydawnictwa, np. Operon czy Nowa Era, ale lata praktyki pokazują, że ich zawartość różni się, i to bardzo, od tego, co CKE przygotowuje na zasadnicze egzaminy. Najbardziej miarodajnym źródłem informacji były właśnie próby CKE. Dość przypomnieć ubiegłoroczną sytuację z maturalnymi zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym.

Rafał Janus, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie mówi, że rzeczywiście, do szkół dotarły materiały przygotowane przez CKE, na podstawie których nauczyciele mogą przygotować próbne testy egzaminacyjne z różnych przedmiotów. - To są bardzo ciekawe materiały, jednak ich opracowanie wymaga sporo pracy - mówi dyrektor.

Szkoły pewnie, dla dobra swoich uczniów, na własną rękę takiego opracowania się podejmą, bo nie mają innego wyjścia.

Brak próby uderzy przede wszystkim w uczniów techników, bo przecież oni po raz pierwszy, właśnie w maju 2016 roku, przystąpią do nowej matury. Maturę 2015, ze względu na podstawę programową, zdawali jeszcze na starych zasadach. Powstaje więc pytanie, dlaczego w tym roku komisja egzaminacyjna wycofała się z zorganizowania próby?

Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (podlega pod nią m.in. województwo zachodniopomorskie) tłumaczy: - Nie ma żadnych zmian w egzaminie maturalnym 2016, wobec tego próby ogólnopolskiej nie będzie. Szkoły dostały mnóstwo materiałów i na ich podstawie mogą pracować ze swoimi uczniami i ich do tego egzaminu przygotowywać.

Dyrektor Hryhorowicz dodaje, że tak jak próbnej matury w tym roku, z tego samego powodu, nie będzie również ogólnopolskiego próbnego egzaminu gimnazjalnego oraz sprawdzianu szóstoklasisty. Takie tłumaczenie może dziwić, bo w przeszłości nawet wówczas, gdy zmian nie było, to próba była przygotowywana. Żeby nie sięgać w daleką przeszłość - w tym roku, w styczniu, przystępowali do niego uczniowie ostatnich klas gimnazjów, mimo że formuła egzminu gimnazjalisty nie została naruszona w porównaniu z rokiem 2014. Okazuje się ponadto, że jedynymi z winnych takiej a nie innej sytuacji, są także ... dziennikarze. Dlaczego?

- Mimo naszych apeli, by nie zamieszczano na stronach internetowych rozwiązanych testów z próbnych egzaminów, wciąż to robiono - mówi Zofia Hryhorowicz. - Robienie więc takiej ogólnopolskiej próby zwyczajnie traciło sens.

Chodzi o to, że komisja sugerowała, w jakich dniach próbę należy przeprowadzić i większość szkół się do tych terminów stosowała. Nieliczne robiły ją później i ich uczniowie rzeczywiście na podstawie internetowych publikacji mogli się do tego egzaminu łatwo i szybko przygotować.

Dyrektorzy podstawówek i gimnazjów nic na temat braku próby jeszcze nie wiedzą. Jak się dowiedzieliśmy, na oficjalną informacje na ten temat mają czekać do końca tego tygodnia.

Dlaczego próby są tak ważne?

Te, przygotowywane przez CKE, zawsze były miernikiem tego, jak będą wyglądały zasadnicze egzaminy. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z uczeniem uczniów „pod egzamin”, było to bardzo ważne.

Po drugie, sprawdziany zewnętrzne, a do takich należą wszystkie egzaminy przeprowadzane przez CKE, różnią się od zwykłych klasówek. Wymagają odpowiedniego kodowania, czy schematu w udzielaniu odpowiedzi. Dla uczniów, i to nie tylko tych najmłodszych, ważne jest to, by te wszystkie formalne wymogli poznać i wyćwiczyć schemat postępowania, by nie robić potem niepotrzebnych błędów. Im więcej zatem prób, tym dla uczniów lepiej.

Wiadomo, że sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 5 kwietnia przyszłego roku. I wszystko na to wskazuje, że uczniowie przystąpią do niego po raz ostatni. Wyniki poznają 17 czerwca.

Egzaminy gimnazjalne potrwają trzy dni i rozpoczną się 18 kwietnia 2016 roku. Nazywane są one ‚małą maturą”. Wyniki znane będą, tak jak w przypadku sprawdzianu, 17 czerwca.

Właściwa matura rozpocznie się 4 maja i potrwa do 24 maja. Świadectwa maturalne będzie można odbierać w szkołach od 5 lipca.

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!