Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Matematyka. Nie bój się spróbować. TESTY, ODPOWIEDZI na gk24.pl

Sylwia Zarzycka
Matura 2014. Jak zdać matematykę? Radzi Paweł Rudecki, nauczyciel z ILO im. Dubois  w Koszalinie.
Matura 2014. Jak zdać matematykę? Radzi Paweł Rudecki, nauczyciel z ILO im. Dubois w Koszalinie. Archiwum
Matura 2014. Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. Dla niektórych, niestety obowiązkowym.

Matura 2014. Matematyka - nie bój się

Wciąż budzi wśród zdających najwięcej emocji, tym bardziej, że nawet potwierdzona dyskalkulia, wciąż nie daje na tym egzaminie żadnych ulg. Co zrobić, by mimo wszystko z tym egzaminem sobie poradzić mówi Paweł Rudecki, nauczyciel matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Koszalinie.

- Myślę, że tegoroczny obowiązkowy egzamin z matematyki nie będzie trudniejszy niż w zeszłym roku. A poprzedni do trudnych nie należał. Podejrzewam, że po zmianach w formule matury od przyszłego roku, ten egzamin będzie trudniejszy.
Przed egzaminem dobrze było rozwiązywać próbne arkusze egzaminacyjne, nawet jeden dziennie, bowiem wiele zadań, choć różnią się danymi, to opierają się na takich samych, albo bardzo podobnych schematach. Zawsze występuje nierówność kwadratowa, rozkład wielomianu trzeciego stopnia na czynniki, funkcje trygonometryczne kąta ostrego, proste zadania z rachunku prawdopodobieństwa.

Radzę także dobrze zapoznać się z tablicami matematycznymi. Uczniowie mają z nimi do czynienia podczas egzaminu próbnego, ale to jest za mało. A na tablicach można znaleźć wiele potrzebnych podczas egzaminu rzeczy, choćby wzory skróconego mnożenia. są także bardzo pomocne przy zadaniach z bryłami przestrzennymi, warto z nich skorzystać, by nie popełnić częstego błędu pomylenia graniastosłupa z ostrosłupem.

W przypadku zadania z rachunku prawdopodobieństwa, które też bardzo często na egzaminie się pojawiają, dobrze jest wypisać wszystkie zdarzenia ze zbioru elementarnego oraz zbiór zdarzeń sprzyjających. Można też narysować tabelkę.

Zadania zamknięte są tak skonstruowane, że przynajmniej dwie odpowiedzi można wyelimiować po krótkiej analizie zadania, bez zbędnych wyliczeń, bo są nieprawdopodobne. W ten sposób uczeń oszczędza cenny czas. W przypadku zadań otwartych, które słabi uczniowie od razu odrzucają, myśląc, że sobie z nimi nie poradzą, radzę, by się tych zadań nie bać. Za każde poprawne wyliczenie, choćby cząstkowe można uzyskać dodatkowe punkty, więc warto spróbować.

Matura 2014. Matematyka - TESTY, ODPOWIEDZI

Obowiązkowy egzamin na poziomie podstawowym z matematyki maturzyści zdają 6 maja. Trwać on będzie 170 minut. Znacznie trudniejszy egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zdawać będzie ponad 16 procent uczniów, którzy zdecydowali się na nieobowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym. Większym powodzeniem cieszy się jedynie język angielski (24 procent zadających).

Uwaga maturzyści! Każdego dnia po zakończeniu matury pisemnej na portalu gk24.pl znajdziecie testy i odpowiedzi. Szukajcie ich TUTAJ >>> Matura 2014. TESTY, ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!