Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Język polski. Czytaj, analizuj, myśl. TEST, ODPOWIEDZI na gk24.pl

Sylwia Zarzycka
Matura 2014 z języka polskiego już w poniedziałek 5 maja 2014.
Matura 2014 z języka polskiego już w poniedziałek 5 maja 2014. Archiwum
Matura 2014 - Język polski. Przed maturzystami ostatnie dni dzielące ich od egzaminu dojrzałości. W poniedziałek zmierzą się z obowiązkowym językiem polskim na poziomie podstawowym.

Matura 2014. Przygotowania do języka polskiego

Na co powinni zwrócić szczególną uwagę? O tym mówi Iwona Tworek, polonistka w I Liceum Ogólnokształcącym w Koszalinie.

- W pierwszej części egzaminu, czyli czytaniu ze zrozumieniem, bardzo często pojawiają się pytania dotyczące roli cudzysłowu oraz funkcji tekstu, najczęściej informatywnej, impresywnej i ekspresywnej. Można się również spodziewać pytania dotyczącego stylu danego testu i cech tego stylu. W związku z tym, że najczęściej zdający pracują na materiale prasowym, chodzi o styl publicystyczny lub popularno-naukowy, czasem jest to styl potoczny. Często uczniowie pytani są o kolokwializmy oraz słownictwo specjalistyczne. Trzeba znać, przynajmniej podstawowe środki stylistyczne, czyli metaforę, porównanie, personifikację, animację i epitet.

Nowością na tegorocznych egzaminach próbnych i można się spodziewać, że pojawi się podczas matury właściwej, było pytanie, w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością lektur. Bardzo ważne jest to, by uczniowie dokładnie przeczytali cały tekst, a nie tylko wybrane akapity. Jest to konieczne np. przy pytaniu o kompozycję tekstu. Poza tym trzeba ściśle stosować się do pytań, jeśli np. trzeba podać trzy przykłady, to szkoda czasu na znajdywanie kolejnych, bo przy ocenianiu liczyć się będą tylko trzy pierwsze.

W drugiej części, czyli przy wypracowaniu, trzeba bardzo dokładnie przeczytać wybrany temat i podzielić go na części, w której znajdą się czasowniki operacyjne, np. "zanalizuj", "scharakteryzuj", "porównaj". Uczeń musi bowiem pamiętać, że klucz odpowiedzi jest wypadkową problemów zawartych w temacie, który trzeba bardzo dobrze przeanalizować i nie pisać nic więcej ponad to, co on zawiera. Trzeba bowiem pamiętać, że za pisanie nie na temat odejmowane są punkty. Dobrze jest przygotować konspekt, z podziałem pracy na wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

We wstępie bohaterów przedstawiamy zawsze z oparciu o fragmenty testu. Musimy określić, w jakiej znajdują się sytuacji, gdzie i w jakim czasie są przedstawieni. W przypadku prozy musimy określić typ narracji. Rozwinięcie pracy koniecznie musi odwoływać się do tekstu. Zakończenie to zebranie i podsumowanie argumentów oraz sformułowanie końcowej myśli.

Jeśli temat dotyczyć będzie poezji należy pamiętać, że wiersz trzeba zinterpretować oraz zanalizować. Należy zwrócić uwagę na obecność podmiotu lirycznego oraz jego relacje z odbiorcą, wskazać zastosowane środki stylistyczne. Błędem jest "opowiadanie" wiersza zwrotka po zwrotce, a nie szukanie zawartych w nich problemów.

Matura 2014. Język polski. TESTY, ODPOWIEDZI

Uwaga maturzyści! Każdego dnia po zakończeniu matury pisemnej na portalu gk24.pl znajdziecie testy i odpowiedzi. Szukajcie ich TUTAJ >>> Matura 2014. TESTY, ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!