MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011: Pogrom z matematyki [wyniki]

Alina Konieczna [email protected]
Maturzyści z I LO Dubois w Koszalinie odbierali świadectwa dojrzałości z całkowitym spokojem. W tej szkole maturę zdali wszyscy.
Maturzyści z I LO Dubois w Koszalinie odbierali świadectwa dojrzałości z całkowitym spokojem. W tej szkole maturę zdali wszyscy. Radosław Brzostek
Maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a szkoły ponadgimnazjalne obliczają średnie wyniki i zastanawiają się, dlaczego tak kiepsko wypadła matematyka. To był prawdziwy pogrom.

Wyniki

Wyniki

Średnie wyniki egzaminów na poziomie podstawowym w woj. zachodniopomorskim: język polski - 53,04 proc; matematyka - 45,22 proc.; język angielski - 70,09 proc.; język niemiecki - 58,12 proc.

W całej Polsce maturę oblało prawie 25 procent zdających. Najgorzej poszło abiturientom podczas egzaminu z matematyki, nie zaliczyło go ok. 21 procent. W szczecineckim I LO im. Księżnej Elżbiety do matury przystąpiło 140 osób, oblało 10 procent. Wszyscy nie zaliczyli matematyki. Jedną osobę czeka matura dopiero za rok, pozostałe mają prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Dlaczego maturzystom poszło tak kiepsko? - Zadania były typowe, jednak niektóre sformułowania poleceń okazały się zbyt trudne dla wielu uczniów, szczególnie z klas humanistycznych - ocenia Paweł Rudecki, nauczyciel matematyki z I LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie. - Humaniści, którzy pragnęli zdać obowiązkową matematykę choćby na minimalnym poziomie i przygotowywali się według określonego schematu, mieli z nimi problem.

W Koszalinie zdecydowanie najlepiej matura wypadła w I LO Dubois. Tu egzaminy zdali wszyscy, a taka stuprocentowa zdawalność w kontekście ogólnopolskich wyników to duże osiągnięcie. 96,9 proc. absolwentów zdało maturę w II LO Władysława Broniewskiego.
W V LO Stanisława Lema egzaminy zaliczyło 91,6 proc., a VI LO Cypriana Kamila Norwida - 82,4 procent. - Wyniki naszych liceów są powyżej średniej okręgu i województwa, a najlepiej wypadły egzaminy z języków obcych - mówi Krzysztof Stobiecki, dyrektor Wydziału Edukacji koszalińskiego ratusza.

- Dlaczego matematyka poszła gorzej? Niektórzy mówią o słabym roczniku, inni wskazują na trudne zadania, czy złe przygotowanie nauczycieli. Ja podkreśliłbym jeszcze jedną kwestię - trzeba zmienić sposób nauczania matematyki już w najmłodszych klasach.

W kołobrzeskim I LO im. Mikołaja Kopernika matury z matematyki nie zdały dwie osoby, jedna - o dziwo - nie poradziła sobie z językiem polskim. Dyrektor Józef Skorupiński wierzy, że po poprawkach w sierpniu wszyscy absolwenci będą mieli maturę w kieszeni i dostaną się na studia.

Wciąż jednak większość młodych ludzi kończących szkoły ponadgimnazjalne wybiera studia humanistyczne. - Przez wiele lat matematyka nie była obowiązkowa na maturze, siłą rzeczy temu przedmiotowi w szkołach nie poświęcano wystarczająco dużo uwagi - uważa prof. Witold Gulbiński, prorektor Politechniki Koszalińskiej do spraw kształcenia. - Mam nadzieję, że teraz, gdy matematyka wyszła z cienia, wyniki stopniowo zaczną się poprawiać.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!