Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. Gdzie dalej na studia?

Marzena Sutryk [email protected] Współpraca: Rajmund Wełnic i Monika Makoś
Co wybrać po maturze? Prawo, medycyna, może ekonomia? Sprawdziliśmy, jakie szkoły wyższe wybierają maturzyści. Najwięcej absolwentów z I LO w Koszalinie dostało się w ubiegłym roku na Politechnikę Koszalińską, Uniwersytet Gdański.

I LO im. S. Dubois w Koszalinie

W I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Dubois w Koszalinie od dawna są zbierane szczegółowe dane na temat tego, kto i gdzie dostał się na studia. - Robimy to z ciekawości, ale też dlatego, by mieć wiedzę, na ile jesteśmy skuteczni i jak radzą sobie nasi absolwenci. To informacja o naszej pracy - mówi Rafał Janus, dyrektor I LO.
Według informacji dyrektora, najlepsi dostają się na trzy, a nawet więcej kierunków.

- Tendencja w preferowanych kierunkach zmienia się w ostatnich latach, ale niewątpliwie wciąż najbardziej popularne jest prawo, medycyna i ekonomia. Ostatnio również biotechnologia. Jeżeli chodzi o wybór uczelni, to najbardziej modne - bo tak można mówić - są prestiżowe uczelnie w Warszawie czy Poznaniu. Młodzi wybierają świadomie, oni już na starcie liceum planują swoją przyszłość - dodaje Rafał Janus.

- Popularna jest też nasza Politechnika. Zwłaszcza, że ma też kierunki inne niż inżynierskie - dziennikarstwo, ekonomię. Ludzie zostają też na miejscu z uwagi na koszty kształcenia - nie każdego stać na wyjazd do innego miasta, by tam studiować.

W zeszłym roku spośród absolwentów "dibulca" 78 osób dostało się na uniwersytety (większość - Gdańsk i Poznań, pozostałe to Uniwersytet Jagielloński - 8, Wrocławski - 1, Warszawski - 11, Łódzki - 4, Mikołaja Kopernika - 3, Szczeciński - 3, Warmińsko-Mazurski - 1).

Na politechnikach są 63 osoby - 29 na Politechnice Koszalińskiej, 12 - Poznańskiej, pozostali - Warszawska (2), Gdańska (6), Wrocławska (7), Górniczo-Hutnicza (4), Krakowska (1), Radomska (1), Technologiczno-Przyrodnicza (1).

Na uczelniach medycznych kształci się z kolei 32 ubiegłorocznych absolwentów I LO - najwięcej, bo 16, na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, 7 osób jest w Gdańsku.

Jeżeli chodzi o uczelnie ekonomiczne, to 10 ubiegłorocznych absolwentów szkoły jest w Poznaniu i w Warszawie.

SERWIS MATURA 2011 - testy, odpowiedzi, porady - www.gk24.pl/matura

II LO im. W. Broniewskiego w Koszalinie

II LO im. W. Broniewskiego nie śledzi aż tak szczegółowo losów absolwentów, jak robi to I LO. Nauczyciele mają jednak rozeznanie, na jakie szkoły wyższe i kierunki stawiają ich absolwenci. - W zeszłym roku szkolnym w klasie humanistycznej większość starało się zdawać na prawo - mówi Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO. - Ale jest to jednak - jak zauważam - tendencja spadkowa. Młodzi ludzie dochodzą do wniosku, że rynek jest nasycony, do tego dostanie się na aplikację jest dość trudne. Nasi humaniści wybierali więc też politologię, socjologię, europeistykę i psychologię. Jeżeli chodzi o uniwersytety, to głównie jest to Warszawa, Wrocław, Poznań i Szczecin.

Z kolei uczniowie klasy biologicznej wybierali rok temu medycynę, biotechnologię. Gdzie? Głównie w Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu. Ci z matematycznej postawili przede wszystkim na ekonomię i informatykę poza Koszalinem. Część chciała zostać i wybierała Politechnikę Koszalińską, a tu informatykę, mechatronikę, geodezję.

Jakie są tendencje w tym roku? Z blisko setki absolwentów 15 zadeklarowało, że będzie się dalej kształcić na Politechnice Koszalińskiej. - A tu głównie na marketingu i zarządzaniu oraz na geodezji i kartografii - mówi Wiktor Kamieniarz. Z klasy humanistycznej 16 osób chce studiować prawo, większość z nich w Poznaniu. Pozostałe kilka osób wyjedzie do Gdań-ska i Szczecina. Takie przynajmniej deklarują zamiary, a czy pokonają konkurencję i faktycznie trafią na wymarzone uczelnie - to się oczywiście dopiero okaże.

12 absolwentów "Bronka" chce kontynuować kształcenie w dziedzinie medycyny (głównie Szczecin i Poznań). Pozostali uczniowie zdecydowali się na studiowanie ekonomii. Chcą wyjechać przede wszystkim do Poznania, Gdańska, Szczecina.

W Kołobrzegu

W ubiegłym roku Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika ukończyło 187 osób. Aż 170 z nich kontynuuje naukę w szkołach wyższych. Najwięcej, bo aż 34 proc., wybrało studia na politechnikach. Jak powiedział nam Józef Skorupiński, dyrektor "Kopernika", studiowanie na kierunkach technicznych jest coraz popularniejsze, a związane jest to z wysokimi stypendiami (nawet do 1 tys. zł miesięcznie), które przyznawane są studentom tzw. kierunków zamawianych przez rząd. Są to kierunki strategiczne dla rozwoju gospodarczego Polski. Wśród nich jest m.in. biotechnologia, chemia, matematyka i informatyka. Ich listę i listę uczelni można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wciąż wysoko w rankingu kierunków wybieranych przez uczniów są uczelnie humanistyczne (32 proc.). 12 proc. absolwentów kołobrzeskiego liceum wybrało kierunki ekonomiczne, a 10 proc. medyczne.
Kierunki geograficzne młodzi kołobrzeżanie studiują w Poznaniu. Wybierają też uczelnie w Toruniu, Szczecinie i Trójmieście.

W Szczecinku

Wybór uczelni przez maturzystów szczecineckich szkół w dużej mierze determinuje demografia. Świeżo upiecze-ni absolwenci najczęściej wybierają ośrodki akademickie w promieniu 180 kilometrów.

Wystarczy wbić w Szczecinek na mapie cyrkiel i zakreślić okrąg, aby przekonać się, że niemal identyczna odległość dzieli to miasto od Poznania, Torunia, Gdańska i Szczecina, największego skupiska szkół wyższych w tej części Polski. I te ośrodki - plus Koszalin - to najczęściej wybierane miasta przez przyszłych studentów ze Szczecinka.

Na czele rankingu ulubionych uczelni od lat są też te same: Politechnika Poznańska i Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński i Politechnika Koszalińska.

Hitem ostatnich lat wśród kierunków kształcenia jest biotechnologia. Nie brakuje tradycyjnie kandydatów na budownictwo, medycynę i pedagogikę. To czołówka rankingu ulubionych kierunków. - 80 procent naszych absolwentów wybiera studia zgodne z profilem trzyletniego kształcenia w liceum - mówi Jerzy Kania, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!