MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2010: Atrakcje czekają też za miastem

(asia)
Majówka w Klukach. "Czarne Wesele" w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. 1, 2, 3 maja 2010 godz. 11-16
Majówka w Klukach. "Czarne Wesele" w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. 1, 2, 3 maja 2010 godz. 11-16
Masz ochotę spędzić chociaż jeden dzień za miastem? Podpowiadamy, gdzie w regionie przygotowano najlepsze rozrywki.

Gdynia
To propozycja dla miłośników kawy. W pierwszy majowy weekend tego roku, nieopodal Sea Towers i ORP Błyskawica, czyli w Centrum Kultury i Rozrywki Gemini przy ul. Waszyngtona 21 odbędzie się drugie już święto amatorów czarnego trunku. 1 i 2 maja impreza rozpocznie się o godz. 11.40. Zaplanowano prezentacje baristów, konkursy dla publiczności, prezentacje marek kawy występu zespołów tańca i muzyki indonezyjskiej i wiele innych. Zabawa potrwa do godz. 19. Wstęp wolny. Festiwalowi Kawy towarzyszyć będzie jarmark, kiermasz książek i ofert turystycznych.

Słupsk
Od dziś do 2 maja w Słupsku na pl. Zwycięstwa trwać będzie Europejski Festiwal Smaków Jego celem jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego oraz kulinarnego bogactwa regionu pomorskiego oraz gości z miasta partnerskiego Flensburg, z którym Słupsk współpracuje. W czasie producenci będą mieli okazję zaprezentować swoje wyroby. Przeprowadzone zostaną konkursy na najlepszy produkt regionalny, najlepszą potrawę regionalną. Imprezie towarzyszyć będą występy artystyczne w klimacie biesiady polskiej i europejskiej. Całość będzie miała charakter pikniku rodzinnego.

Kluki
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zaprasza na XVI edycję Czarnego Wesela. Do 3 maja będzie tu można codziennie spędzić kilka niezwykłych godzin w wiejskich zagrodach sprzed stu lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne zajęcia. Zaglądając do muzealnych chałup i w obejściach podejrzeć można krzątające się kobiety, z których jedne przędą nici na kołowrotku i tkają na krosnach, a jeszcze inne robią masło w kierzynce i smażą pyszne drożdżowe wafle. Miejscowy garncarz toczy gliniane naczynia na kole. A wokół wszystkich zagród roznosi się zapach pieczonego chleba.
Czarne Wesele jest też nawiązaniem do tej dawnej tradycji kopania torfu. Jego głównym założeniem jest prezentacja prostej techniki wydobywania torfu, stosowanej w XIX w. na bagnistych terenach położonych wokół jeziora Gardno i Łebsko. Wszystkich, którzy odwiedzą skansen, zachęcamy do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w wykonywaniu tych wszystkich prostych acz nie zawsze łatwych czynności. Nie zabraknie też muzyki ludowej: zaproszone zespoły będą grały, śpiewały i tańczyły we wszystkich obejściach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!