MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii w Zakładzie Karnym w Koszalinie. Temat: Żołnierze Wyklęci

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” odbył się 1 grudnia 2017 r., w 70. rocznicę zamordowania mjr. Flamego. Osadzeni w Koszalinie z zainteresowaniem obejrzeli ten dokument.
Premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” odbył się 1 grudnia 2017 r., w 70. rocznicę zamordowania mjr. Flamego. Osadzeni w Koszalinie z zainteresowaniem obejrzeli ten dokument. Fot. mjr Paweł Szajner
W czwartek, 4 marca, w Zakładzie Karnym w Koszalinie zakończył się czterodniowy kurs historii. Osadzeni zobaczyli wystawę i wzięli udział w projekcji filmowej.

Zobacz także: Koszalińskie Spotkania z Historią z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej

W dniach 1-4 marca w Zakładzie Karnym w Koszalinie zorganizowano cykl zajęć dla skazanych, przybliżających im działalność Żołnierzy Wyklętych. - Wystawa oraz projekcje filmowe odbyły się dzięki pomocy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, które udostępniło materiały edukacyjne – informuje kpt. Mirosław Wilman, p.o. kierownika działu penitencjarnego .

Okazją do zorganizowania zajęć był przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji zorganizowano wystawę fotografii upamiętniających bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz pokaz filmu pt. „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka. - Wystawa oraz pokaz filmu spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony osadzonych, była to dla nich cenna lekcja historii – wskazuje kpt. Mirosław Wilman. - Osadzeni obejrzeli opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” w listopadzie 2013 r. W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo