Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz przekonuje: przeciw wirusowi HPV warto zaszczepić nie tylko dzieci

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Przez wiele lat to niektóre samorządy płaciły za szczepienia nastolatków, dziś płaci NFZ
Przez wiele lat to niektóre samorządy płaciły za szczepienia nastolatków, dziś płaci NFZ Radosław Brzostek
Na razie w zachodniopomorskim przeciw HPV - jak podaje resort zdrowia - zaszczepiło się około 6,5 tysiąca nastolatków (w skali kraju jest to ponad 175 tysięcy, czyli około 20 procent populacji). Lekarz przekonuje, że dzięki tym szczepionkom, możemy praktycznie wyeliminować raka szyjki macicy.

Dlaczego warto dziecko na szczepienie zapisać? Bo to skuteczna broń w walce z rakiem szyjki macicy, ale nie tylko. Zakażenie dotyczy bowiem także mężczyzn, którzy również mogą być jego nosicielami. W przypadku mężczyzn wirus HPV może też prowadzić do zachorowania na raka odbytu, prącia, głowy i szyi, dlatego szczepienie powinno obejmować także chłopców i młodych mężczyzn.

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego, dlatego ważne jest, by szczepionkę podać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Z chorób wywoływanych przez brodawczaka największy zasięg ma rak szyjki macicy.

Dr n. med. Mówi Przemysław Kaczanowski, Koordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie mówi: - Rak szyjki macicy jest dość częstym nowotworem występującym u kobiet. Niestety, śmiertelność w Polsce spowodowana tym nowotworem, niewiele spadła. Problem cały czas istnieje i dotyka coraz młodszą populację polskich kobiet. A trzeba wiedzieć, że mamy świetne narzędzia, które pozwalają wykryć zmianę na szyjce macicy, zarówno o charakterze przednowotworowym, jak i nowotworowym, pod postacią pobierania cytologii. NFZ refunduje badanie raz na trzy lata dla danej pacjentki w wieku między 25. a 64. rokiem życia. To badanie bezpłatne, do wykonania w każdej poradni ginekologicznej, bez skierowania. Takie badanie ratuje życie pacjentek.

Badania to profilaktyka, szczepienia to sposób na to, by nie zachorować. - W praktyce i dziewczynki i chłopcy po 11. roku życia, jeżeli tylko rodzice się na to zdecydują, mają prawo do skorzystania z takiego szczepienia w ramach programu profilaktycznego. Jak pokazują badania, te szczepienia są skuteczne. Badania w Australii są tego przykładem. Tam zaszczepiono praktycznie całą populację w tym wieku i okazało się, że zmiany na szyjce macicy, przednowotworowe i nowotworowe, praktycznie spadły do zera. To dobitnie pokazuje, że skuteczność szczepień na HPV jest bardzo wiarygodna i przynosi znakomite efekty - mówi Kaczanowski.

Co ważne, szczepienia mogą być wykonywane w każdym wieku. Dorośli też mogą z nich skorzystać, tyle że odpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera