Koszykarki KSKK Koszalin są w półfinale mistrzostw Polski! [ZDJĘCIA]

W piątek zawodniczki KSKK Koszalin pokonały UKS Lotnik Wierzawice.
W piątek zawodniczki KSKK Koszalin pokonały UKS Lotnik Wierzawice. Jacek Wójcik
W piątek w koszalińskiej hali widowiskowo-sportowej zakończyła się faza grupowa turnieju finałowego mistrzostw Polski U13 w koszykówce dziewcząt. W najlepszej czwórce turnieju są zawodniczki KSKK Koszalin. W sobotę zagrają o finał.

Koszaliński zespół rozpoczął rywalizację w grupie A - o czym informowaliśmy - od wysokiej porażki ze Ślęzą Wrocław (42:67). Podopieczne trenera Przemysława Pacynko zdołały się jednak po tym niepowodzeniu zmobilizować i dwa kolejne spotkania rozstrzygnęły na swoją korzyść, co dało im upragniony awans.

W czwartek pokonały UKS Trójkę Żyrardów 72:70 (17:14, 10:24, 30:12, 15:20). Po dwóch kwartach zespół z Żyrardowa miał 11 pkt przewagi, ale w trzeciej koszalinianki odrobiły straty z nawiązką i przed ostatnią prowadziły 57:50. Na tym emocje się nie skończyły. Rywalki odrobiły stratę i kilka razy wychodziły na nieznaczne prowadzenie. W zaciętej końcówce Trójka prowadziła 70:69. Dwukrotnie faulowana w ostatniej minucie meczu Eliza Janaczyk, trafiła 3 z 4 rzutów wolnych, zapewniając wygraną KSKK. Janaczyk zakończyła mecz z dorobkiem 36 punktów (11/24 z gry, 12/18 za 1 pkt). Z kolei Olga Derlińska do 10 punktów dołożyła aż 21 zbiórek. W zespole z Żyrardowa aż 42 pkt zdobyła Laura Antoniak.

W innym czwartkowym meczu Ślęza Roof Renovation Wrocław pokonała UKS Lotnik Wierzawice 57:54. W pierwszym piątkowym meczu tej grupy Ślęza wygrała z Trójką 70:56, zapewniając sobie awans do półfinałów z pierwszego miejsca. O drugie w bezpośrednim meczu zmierzyły się koszykarki KSKK i Lotnika.

Pierwsza połowa należała do koszalinianek, które wypracowały 10-punktową przewagę. Zespół z Podkarpacia nie zamierzał jednak kapitulować. Trzecią kwartę wygrał 27:15, a w czwartej przewaga Lotnika dochodziła do 5 punktów. Na 2,5 minuty przed końcem KSKK uzyskał 4 pkt przewagi, jednak rywalki odrobiły straty na ok. pół minuty przed końcem meczu (71:71).

Końcówka w wykonaniu KSKK była niesamowita. Najpierw trafiła Milena Sysak, a za chwilę koszalinianki wymusiły stratę, po której Janaczyk (31 pkt) zaliczyła akcję 2+1. Ta sama zawodniczka dobiła rywalki rzutem za 3 pkt oddanym niemal równo z syreną kończącą mecz! Skończyło się wygraną KSKK 79:71 (21:13, 18:16, 15:27, 25:15), która zapewniła drużynie trenera Pacynko awans z drugiego miejsca w grupie. Dodajmy, że zespół KSKK kończył mecz bez trzech zawodniczek wykluczonych za 5 fauli i jednej kontuzjowanej.

W grupie B najlepszy był Biofarm Lider Swarzędz, który zajął 1. miejsce z kompletem trzech wygranych. Z drugiego miejsca awansował Basket 4Ever Ksawerów.

W sobotnich półfinałach KSKK zmierzy się z Liderem (godz. 15.30), a Basket 4Ever ze Ślęzą (18.00). Wcześniej rozegrane zostaną mecze o 7. miejsce (UKS Trójka Żyrardów - Olimpia Wodzisław Śl., godz. 10.30) i o 5. miejsce (Basket Fred Kielno - UKS Lotnik Wierzawice, godz. 13.00). Zespoły pokonane w sobotnich półfinałach, zagrają w niedzielę o godz. 10.30 o brązowe medale mistrzostw Polski. Po tym meczu, o godz. 13.00, rozegrany zostanie wielki finał turnieju. Przypomnijmy, że areną MP U13 jest hala widowiskowo-sportowa przy ul. Śniadeckich.

Warto przypomnieć, że KSKK i Lider rywalizowały ze sobą w tym sezonie trzykrotnie. Dwa razy w rozgrywkach strefowych (67:55 dla Lidera i 61:58 dla KSKK) oraz w turnieju półfinałowym MP (wygrana Lidera w Koszalinie 70:44).