Kolarki z Darłowa wywalczyły kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

PZKol.
Polska drużyna sprinterek, z Marleną Karwacką i Nikolą Sibiak z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska, przypieczętowała w Kanadzie awans na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Zawodniczki Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska, razem z koleżanką z reprezentacji Polski Urszulą Łoś, wywalczyły 3. miejsce podczas zawodów Pucharu Narodów w kanadyjskim Milton. Udany występ nie tylko zapewnił im wygraną w całym cyklu Pucharu Narodów, ale także przypieczętował awans na Igrzyska w Paryżu.

Drużyna sprinterek uzyskała w Milton czwarty wynik kwalifikacji (47,499 s), gorszy o 0,643 sekundy od najlepszych Holenderek. W 1. rundzie nasze kolarki uzyskały trzeci wynik tej fazy - 47,432 s - i pokonały o 0,059 s Niemki. W rywalizacji o 3. miejsce Polki rywalizowały z Kanadyjkami, pokonując je o ponad sekundę (czas naszego zespołu to 47,387 s). Złote medale wywalczyły kolarki z Holandii (46,265), po finałowej wygranej z Meksykiem (46,818).

Dla M. Karwackiej będzie to drugi olimpijski start. Urodzona w 1997 roku w Sławnie kolarka debiutowała w 2021 r. w Tokio, zajmując 7. miejsce w sprincie drużynowym oraz lokaty w trzeciej dziesiątce w sprincie indywidualnym oraz keirinie. Młodsza o 3 lata N. Sibiak zadebiutuje na IO. Obie mają na koncie wiele osiągnięć na arenie krajowej i międzynarodowej m.in. w 2022 roku wywalczyły w Monachium brązowy medal mistrzostw Europy seniorek w sprincie drużynowym.

Reprezentantki Polski bez powodzenia rywalizowały w Milton w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Patrycja Lorkowska, Maja Tracka oraz siostry Daria i Wiktoria Pikulik nie zdołały przebrnąć kwalifikacji, zajmując 12. miejsce w stawce trzynastu drużyn. Siostry Pikulik to wychowanki klubu z Darłowa, ścigające się obecnie w amerykańskiej grupie zawodowej Human Powered Health.

Obie wystartują w Paryżu w konkurencji madison. Jedna z nich wystąpi także w omnium (wielobój). Dla starszej, 27-letniej Darii będą to już trzecie Igrzyska. Debiutowała w 2016 r. w Rio de Janeiro. Startowała także w 2021 r. w Tokio. W tych ostatnich zawodach olimpijski debiut zaliczyła młodsza o 1,5 roku Wiktoria.

Przypomnijmy, że wcześniej kwalifikację na IO w Paryżu wywalczyły dwie zawodniczki z naszego regionu - pięściarka KB Karlino Elżbieta Wójcik oraz zapaśniczka AKS Białogard Wiktoria Chołuj.