Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierunek do likwidacji, studenci w kropce. Co na to Politechnika Koszalińska?

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Wstępne rozmowy dwójki studentów z dziekanem wydziału oraz prodziekanem ds. kształcenia nie przyniosły rezultatów
Wstępne rozmowy dwójki studentów z dziekanem wydziału oraz prodziekanem ds. kształcenia nie przyniosły rezultatów archiwum gk24
Studenci kierunku Ochrona klimatu, podobnie jak pozostałych kierunków studiów na Politechnice Koszalińskiej, rozpoczęli zajęcia 3 października. Niedługo potem dowiedzieli się, że kierunek będzie likwidowany. Nie kryją swojego rozczarowania.

Natalia i Kacper rozpoczęli studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) na kierunku Ochrona Klimatu. Okazało się, że są jedynymi osobami, które chcą studiować akurat ten kierunek. I nie jest to bynajmniej pierwszyzna. Już wcześniej kierunki, które nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, znikały z listy uczelni, acz nie zawsze definitywnie.

- W trosce o kandydatów staramy się przekazywać im decyzję o uruchomieniu kierunku jak najszybciej, aby w razie czego mogli jeszcze aplikować na inne uczelnie - zapewnia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i prorektor ds. kształcenia. - Skontaktowaliśmy się z pozostałymi osobami, które zarejestrowały się w systemie. Niestety, okazało się, że większość z nich zmieniła swoje plany na studiowanie bez poinformowania uczelni. Wcześniej, przed rozpoczęciem roku akademickiego, nie mieliśmy żadnych podstaw, by kierunek likwidować. Kandydaci złożyli komplety dokumentów i wnieśli opłaty rekrutacyjne. Było to łącznie kilkanaście osób - dodaje.

- Dojeżdżam z małej miejscowości pod Polanowem. Zainwestowałam w bilety. Zakupiłam pomoce naukowe, książki. I nagle dowiaduję się, że jednak nie będę studiować tego, co planowałam, bo kierunek jest likwidowany - mówi rozgoryczona pani Natalia. - Wiem, że pracodawcy poszukują absolwentów po tym kierunku, stąd między innymi mój wybór. To jest moja przyszłość - zapewnia studentka.

Wstępne rozmowy dwójki studentów z dziekanem wydziału oraz prodziekanem ds. kształcenia nie przyniosły rezultatów. Studenci otrzymali jedynie propozycję zmiany kierunku studiów i że to dobry moment, bo rok akademicki dopiero się rozpoczął. W końcu sprawa trafiła do naszej redakcji. Po naszym kontakcie z władzami uczelni pojawił się nowy pomysł. - Zaoferowaliśmy im bezpłatną realizację niektórych kursów z Ochrony klimatu jako kursów otwartych - mówił Krzysztof Wasilewski. - Gdyby podjęli się studiowania na innych kierunkach w naszej uczelni, mogliby zgłębiać wiedzę na dodatkowych zajęciach. Pozwoliłoby im to, np. rozpocząć studia na tym kierunku od przyszłego roku już z zaliczonymi niektórymi zajęciami. Co więcej, będziemy kontaktować się z innymi uczelniami, które oferują kierunek Ochrona Klimatu lub tożsamy, aby umożliwili naszym studentom przeniesienie i kontynuowanie nauki - dodał. Równocześnie podjęto starania promocyjne na rzecz rekrutacji nowych kandydatów na Ochronę klimatu, które jednak do tej pory nie przyniosły rezultatów.

Tę propozycję studenci przyjęli ze zrozumieniem. - Zacznę studiować Sieci i Instalacje Budowlane, bo siatka przedmiotów w jakimś stopniu się pokrywa. Kolega jeszcze się waha. Z jednej strony nie chciałby stracić roku, a drugiej chce uczyć się tego, co go interesuje. W dalszym ciągu moim głównym celem jest studiowanie Ochrony Klimatu. Zobaczymy jak to wyjdzie w przyszłym roku - jeśli kierunek zostanie uruchomiony w Koszalinie, to raczej zostanę, jeśli nie, przeniosę się do innego miasta. Dobrze, że istnieje możliwość przepisania ocen z części przedmiotów, wiec jest szansa, że nadrobię materiał i nie stracę czasu - podsumowała pani Natalia.

W tym roku akademickim dla studentów pierwszego roku przygotowano 1000 miejsc na wszystkich kierunkach. W 2022 roku łącznie na Politechnice studiowało około 3300 studentów i teraz ma być podobnie. Dokładne liczby uczelnia poda pod koniec roku, kiedy nastąpi podsumowanie działalności Politechniki w ostatnich 12 miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera