Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować radość życia na emeryturze?

Materiał Informacyjny
Emerytura kojarzy się jako smutny okres życia, przesycony nudą i podporządkowany borykaniem się z kłopotami ze zdrowiem. Tak jednak być nie musi. Oto, jak zerwać z siłą stereotypów i być szczęśliwym bez zawodowych obowiązków.

Zakończenie pracy zawodowej, odchowanie dzieci uruchamia syndrom pustego gniazda. Często pojawia się uczucie pustki, lęk przez nadmiarem wolnego czasu, z którym nie wiadomo co zrobić. Dni dłużą się niemiłosiernie, a jedyną rozrywką pozostają rozmowy o chorobach, chodzenie do lekarza i apteki. Wiele osób nie wie, jak cieszyć się świadomością, że wreszcie nic nie musi, a wręcz przeciwnie - nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać się przyjemnościom, na które dotychczas brakowało czasu. Niestety zdecydowanie zbyt często emeryci czują się bezużyteczni. Wystarczy jednak drobna zmiana nastawienia, aby znowu odnaleźć w sobie entuzjazm i złapać „wiatr w żagle”.

Zajęcie dla ducha i ciała
Radość z życia to sprawne ciało i umysł. Dobrze nie ograniczać swojej aktywności intelektualnej jedynie do wielogodzinnego oglądania telewizji, a fizycznej do wychodzenia po zakupy. W dużych miastach warto zainteresować się ofertą Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które proponują zajęcia muzyczne, sportowe, językowe, basen. Takie instytucje działają najczęściej przy placówkach uniwersyteckich, więc nie są ogólnie dostępne. Niemal w każdej miejscowości działa jednak dom kultury czy biblioteka, gdzie również organizowane są zajęcia dla tej grupy wiekowej: szachy, kluby dyskusyjne, modelarstwo, rękodzieło, czy doskonalenie umiejętności wokalnych i tanecznych. By być fit niekoniecznie trzeba uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych. Codzienny spacer, jogging czy nordic walking wymaga jedynie odrobinę samozaparcia i dobrych chęci.

Ekskluzywny dom opieki
Mimo, że telewizja co jakiś czas szokuje nas doniesieniami z domów opieki, to rynek opieki nad osobami starszymi prężnie się rozwija. Nie każdy ma rodzinę w pobliżu. Nie zawsze też obowiązki zawodowe czy inne zobowiązania najbliższych pozwalają na regularne spotkania i wspólne spędzanie czasu. Lekiem na samotność, gdzie zapewniona jest również pełna opieka medyczna i rehabilitacyjna są domy opieki. Pobyt w nich jest płatny, standard zakwaterowania zależy od poziomu placówki, podobnie jak oferta z propozycjami spędzania czasu wolnego. Najbardziej ekskluzywne domy są wyposażone w bibliotekę, basen, kręgielnię, kino, a standard pokoi, czy łazienek przypomina ośrodki wczasowe.

Dyskretne wsparcie
Z tych wszystkich udogodnień można korzystać bez obaw o typowe dolegliwości geriatryczne. Dotychczas przy takich problemach jak np.: nietrzymanie moczu jedynym rozwiązaniem były pieluchomajtki lub ograniczenie aktywności sportowych, czy towarzyskich. U wielu osób pogłębiało to uczucie dyskomfortu i wykluczenia. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna farmakoterapia, która na tyle skutecznie pozwala uporać się z problemem, że umożliwia prowadzenie normalnego trybu życia bez obaw o krępującą wpadkę przy każdym kaszlnięciu, czy kichnięciu.

Jest to zdecydowany krok na przód w walce z tym problemem, z którym wbrew powszechnemu przekonaniu borykają się już osoby w wieku balzakowskim. Badania pokazują, że ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy już 45-latek, które z pewnością nie myślą jeszcze nawet o emeryturze, ani nie postrzegają siebie w kategoriach osób w zaawansowanym wieku.

Jesień życia nie musi być szara, o ile sami zadbamy o dodanie jej ciekawych barw. Nie zawsze stan zdrowia pozwala na zrealizowanie odkładanych na emeryturę marzeń. W przypadku drobnych dolegliwości warto korzystać z najnowszych osiągnięć medycznych, by pełną piersią korzystać z wolnego czasu, cieszyć się rodziną, przyjaciółmi i rozwijać swoje ulubione hobby.

Do napisania tekstu wykorzystano:
www.echodnia.eu
wutw.waw.pl
wyborcza.pl
www.euroclinix.net

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!