Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia: sześć razy koszaliński ratusz

Piotr Polechoński [email protected]
Koszalin: sześć wersji ratusza
Koszalin: sześć wersji ratusza
W dziejach Koszalina ratuszów było sześć. Pierwszy stał na środku Rynku Staromiejskiego, a jak wygląda ostatni każdy z nas może zobaczyć. Oto ich krótka historia, okraszona pięknymi akwarelami autorstwa Zygfryda Barza.

Ratusz pierwszy
Wiemy o nim niewiele. Najprawdopodobniej powstał on w roku 1308, tuż po ukończeniu murów miejskich. Ratusz ten zbudowany na środku rynku. Dokładnie nie wiadomo jak wyglądał. Spłonął doszczętnie w 1504 roku.

Ratusz drugi
Zbudowano go w 1609 roku, w miejscu poprzedniego. Był to obszerny obiekt z wieżą, zegarem i dzwonem pożarowym. Pod ratuszem znajdowała się piwnica, gdzie mieściła się gospoda, a przy jego murach każdego dnia rozkładali się kramarze, między innymi ci z mięsem i chlebem.

Nad wejściem do sali posiedzeń znajdowała się czarna tablica z łacińskim napisem, zaczynającym się od słów: "Rajca, który urzędową drogą wchodzi do ratusza, ten powinien odłożyć wszelkie prywatne namiętności jak gniew, gwałtowność, nienawiść". Podobnie jak jego poprzednik ratusz ten spłonął. Stało się to w czasie największego koszalińskiego pożaru w 1718 roku. Od tej chwili postanowiono już nie budować więcej ratuszy na środku rynku.

Ratusz trzeci
Powstał w 1720 roku w południowo-zachodnim fragmencie rynku (dziś znajduje się tu Jubiler). Wzniesiono go w jednym ciągu z innymi domami. Miał on przy wejściu sześć przypór łukowych. Na ścianie frontowej wmurowany był herb miasta, wykuty w kamieniu. Obiekt ten nie miał jednak dobrej konstrukcji i w roku 1827 postanowiono go całkowicie rozebrać.

Ratusz czwarty
Postawiono go w miejscu poprzednika. Kamień węgielny położono 18 czerwca 1827 roku. Także i ten budynek miał ciąg łuków opartych na sześciu filarach i wspomniany już herb przed wejściem. Był to pierwszy ratusz uwieczniony na licznych fotografiach. Został zniszczony w pierwszych dniach marca 1945 roku, wskutek ostrzału prowadzonego przez sowiecką artylerię

Ratusz piąty
Pierwszy ratusz powojenny. Urządzono go w zwykłym budynku mieszkalnym przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Nie udało się pomieścić w nim wszystkich wydziałów i część z nich rozmieszczono po innych pobliskich budynkach. Niestety, jego stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia: drewniane podłogi trzeszczały przy każdym kroku, a strop w każdej chwili groził zawaleniem. Dziś, przechodząc obok budynku, można zobaczyć na nim współczesny herb Koszalina.

Ratusz szósty
Obecny ratusz oddano do użytku 15 grudnia 1962 roku. Decyzja o jego budowie zapadła wysoko, bo w Warszawie, w Urzędzie Rady Ministrów. Wykonawcą zostało Koszalińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego, a inwestycją kierował inżynier Andrzej Boniek. Budynek w swojej historii przechodził kilka remontów. Od kilku lat z wieży ratusza rozbrzmiewa hymn miasta "O koszalińsko ziemio moja", do którego słowa napisał Władysław Turowski.

Podziękowania
Tekst powstał przy współpracy Macieja Sprutty, przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina. Autorem pięknych akwareli jest Zygfryd Barz, niemiecki artysta, który na stałe osiadł w podsianowskim Będzinku. Serdecznie dziękujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!