Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia: Darłowo 700, Sławno 695

Rafał Nagórski [email protected]
W Dałowie już od wielu miesięcy trwają przygotowania do obchodów jubileuszu 700-lecia. Więszkość imprez – jak widoczny na zdjęciu Bieg Flagi – odbywa się z charakterystycznym logo.
W Dałowie już od wielu miesięcy trwają przygotowania do obchodów jubileuszu 700-lecia. Więszkość imprez – jak widoczny na zdjęciu Bieg Flagi – odbywa się z charakterystycznym logo. Radosław Brzostek
Jubileusze - Chcemy, by najbliższe tygodnie, jak i cały rok były wyjątkowe dla mieszkańców - mówią włodarze Darłowa i Sławna, którzy zapraszają na szereg imprez poświęconych jubileuszom miast.

Jubileusz Darłowa

Jubileusz Darłowa

16 maja, godz. 19 - Darłowski wieczór filmowy" - kino Bajka, pokaz filmów i prezentacji multimedialnych powstałych w Darłowie i o Darłowie

17 maja - godz. 17.30 - otwarcie wystawy i prezentacja multimedialna "Herby i Pieczęcie Darłowa" Leszek Walkiewicz - Terminal Sztuki; godz. 20 - koncert jazzowy Zamek/ Jazz Club Bagatella płyta "Numbers", "Jazz Forum" - Leszek Kułakowski Trio

18 maja - godz. 18 - koncert Świadomość, scena na rynku przed ratuszem; godz.

20 - koncert Afromental, scena na rynku przed ratuszem

19 maja - godz. 10 - uroczystość z okazji święta Straży Granicznej, pl. Kościuszki; Zamek Książąt Pomorskich - godz. 13 - koncert duetu "Liaman", godz. 14. akademia z okazji 700-lecia, godz. 16 - Jarmark Króla Eryka; godz. 18 - koncert Zbigniewa Wodeckiego - kino Bajka; godz. 20 - Noc Muzeów, warsztaty tańca, premiera spektaklu "Gołąb Króla Eryka", koncert zespołu muzyki dawnej, pokazy ognia

20 maja - godz. 10 - otwarty turniej szachowy, godz. 12 - Kościół Mariacki - uroczysta msza; godz. 14 - festyn rodzinny na Wyspie Łososiowej, godz. 19 - koncert Magdy Umer w Kościele Mariackim.

Pierwsza pisemna wzmianka o Darłowie pochodzi z dokumentu, noszącego datę 20 stycznia 1205 r. Część uczonych datuje go na rok 1215 albo 1235, a nawet na rok 1250. Niektórzy sądzą, że może to być falsyfikat.

W tym dokumencie Świętopełk Wielki, używający tytułu księcia całego Pomorza w obecności, księcia Barnima, syna Mściwoja II, komesa Dobigniewa i swych wasali nadaje biskupowi pomorskiemu Sygwinowi i jego następcom wsie Żyrawę i Żukowo, położone w ziemi darłowskiej (Ziraua et Zukow jacentes in terra Dirloua).

Tekst znany jest jednak z dwóch odpisów. Przybycie do Darłowa dwóch książąt w towarzystwie wasali wyraźnie świadczy o ważności tego portowego grodu.

Jesienią 1269 roku wojska słowiańskiego księcia Wisława II z Rugii przybyły do darłowskiego portu i zajęły całą ziemię darłowską i sławieńską. Kronikarze nie wspominają o walkach wojska rugijskiego z obrońcami grodu Dirlow. Zapewne, gród Dirlow już wtedy nie istniał, a jego mieszkańcy wcześniej przenieśli się trochę dalej od brzegu morskiego.

Niezależnie od grodu Dirlov powstała najpóźniej ok. r. 1260 osada Rugno, (Rugjum) w odległości ok.3 km od brzegu morskiego. Już przed r. 1270 była miastem - Ruyenwolt (późniejsze Rügenwalde).

Do tego nowego miasta przeniesiono zapewne siedzibę kasztelani z grodu Dirlow. Trzej bracia Święcowie: Piotr z Nowego, Jaśko ze Sławna i Wawrzyniec z Darłowa 21 maja 1312 przenieśli miasto Darłowo na korzystniejsze prawo lubeckie. Obowiązki urządzenia miasta na nowo powierzyli zasadźcom. Aby rozwijać handel morski nadali zasadźcom i miastu szereg przywilejów.

Sławno było lokowane 22 maja 1317 roku, również na prawie lubeckim Było to najbardziej rozpowszechnione niemieckie prawo lokacyjne. Wzorowane było na prawie Lubeki, nadanym miastu w 1226 roku przez cesarza Fryderyka II. Od XIII wieku stanowiło wzór prawno-organizacyjny dla ponad 140 miast położonych od Hamburga do Rygi, w tym Sławna.

Po lokacji miasto uzyskało 8 lat zwolnienia z podatków, by mogło się obwarować i zbudować najpotrzebniejsze miejskie inwestycje. Nowe Sławno miało kształt owalu o powierzchni około 12 hektarów i obwodzie 1250 metrów.

Dłuższa średnica wynosiła około 400 metrów. Ulice przecinały się pod kątem prostym. Prostokątny rynek znajdował się na środku miasta. Tu stał ratusz, który został wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku (najwcześniejsza znana wzmianka o nim pochodzi dopiero z 1409 roku). Przypuszczalnie na rynku mieściły się też: dom kupców sukienników, jatki rzeźnicze i kramy z wyrobami szewców.

Jubileusz Sławna

Jubileusz Sławna

12 maja, godz. 12 - uroczysta sesja Rady Miejskiej, sala konferencyjna Urzędu Miejskiego - odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę w Sławnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, godz. 13 - uroczystość na cmentarzu - wmurowanie urny z ziemią z terenu katastrofy smoleńskiej.

15 maja, godz. 13 - otwarcie wystawy pt. "Konspiracja i opór społeczny na Pomorzu Zachodnim 1945-1956, Miejska Biblioteka Publiczna

19 maja - XVI Bieg Święców, godz. 10 - biegi dziecięco-młodzieżowe, stadion miejski, godz. 13 - start biegu głównego, grodzisko w Sławsku

20 maja - 44. Festiwal Orkiestr Dętych, godz. 11 - otwarcie, prezentacja na placu kardynała Wyszyńskiego, godz. 13 - koncert estradowy w amfiteatrze, godz. 19 - koncert "Czujesz blusa", występ Akademii Pomorskiej w Słupsku

22 maja - godz. 16.30 - "O archeologii i początkach Sławna", wykład profesora Rączkowskiego, Sławieński Dom Kultury, godz. 19 - operetka "Zaśpiewajmy o miłości" - przeboje wokalnej klasyki, SDK

24 maja - Festiwal Nauki, godz. 9-13, Gimnazjum Miejskie nr 1

26 maja - Jarmark Wielu Kultur

2 czerwca - godz. 14 - festyn integracyjny w amfiteatrze

- W tym, że jest pięć lat różnicy między nadaniem praw miejskich dla Darłowa i Sławna nie należy doszukiwać się żadnych podtekstów. Po prostu takie decyzje podejmowali ówcześni władcy - mówi Jan Sroka z fundacji Dziedzictwo zajmującej się historią naszych ziem. - Trzeba pamiętać, że z nadaniem praw wiązał się szereg czasochłonnych inwestycji, takich jak budowanie wałów, fos i bram - dodaje Leszek Walkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej.

W obu miastach na maj przypadają główne uroczystości związane ze świętowaniem jubileuszu. - Chcemy, by te dni były wyjątkowe nie tylko dla miłośników historii, ale dla wszystkich mieszkańców. Dlatego zapraszamy na koncerty Zbigniewa Wodeckiego, Magdy Umer czy zespołu Afromental - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Wyjątkowy będzie zresztą cały rok, bo szykujemy kolejne niespodzianki - dodaje.

- Świętowanie urodzin Sławna rozpoczniemy od uroczystej sesji, na którą przyjedzie pani Marta Kaczyńska. Nie zabraknie odniesień do dalszej i nowszej historii - mówi Krzysztof Franeknstein, burmistrz Sławna. - Nie zabraknie też ciekawych imprez, które organizujemy z myślą o mieszkań-cach - dodaje.

Za tydzień napiszemy
więcej o akcie lokacyjnym Sławna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!