MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzywna za nieuprawnione parkowanie na kopercie: Nawet 2 tys. zł

JOANNA KRĘŻELEWSKA
– Jestem osobą niepełnosprawną – mówi pan Adam. – Dla mnie pokonanie kilkudziesięciu metrów to wyzwanie. A widzę, jak z samochodu, za szybą którego leży ta błękitna przepustka, wysiada młody chłopak. Zajmuje kopertę i biegnie na zakupy. Znam go. To karta jego ojca.
– Jestem osobą niepełnosprawną – mówi pan Adam. – Dla mnie pokonanie kilkudziesięciu metrów to wyzwanie. A widzę, jak z samochodu, za szybą którego leży ta błękitna przepustka, wysiada młody chłopak. Zajmuje kopertę i biegnie na zakupy. Znam go. To karta jego ojca. archiwum
Nieuprawnieni kierowcy parkują na miejscach dla niepełnosprawnych. W przyszłym roku słono za to zapłacą.

- Jestem osobą niepełnosprawną - mówi pan Adam. - Dla mnie pokonanie kilkudziesięciu metrów to wyzwanie. A widzę, jak z samochodu, za szybą którego leży ta błękitna przepustka, wysiada młody chłopak. Zajmuje kopertę i biegnie na zakupy. Znam go. To karta jego ojca.

Problem znany jest koszalińskim strażnikom miejskim. - Prowadzimy intensywne działania w centrum miasta, na osiedlach i przy szpitalu. Kontrolujemy kierowców, którzy korzystają z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych - zapewnia Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej. - Kilka tygodni temu strażnicy zauważyli mężczyznę, który zostawił auto na kopercie przed Urzędem Miejskim i pognał załatwiać sprawy. Wystawili wezwanie.

Mężczyzna zarzekał się, że prowadził jego ojciec. Zamilkł, gdy zobaczył nagranie z monitoringu i bez słowa przyjął 500 złotych mandatu i 5 punktów karnych, bo tyle grozi za korzystanie z miejsc parkingowych, wyznaczonych dla niepełnosprawnych.

Co ważne, wystarczy że miejsce takie oznaczone jest tylko koperta, czyli znakiem poziomym. Nie musi dodatkowo stać przy niej znak pionowy. Od 1 lipca przyszłego roku za "pożyczenie" karty i uprawnień kierowca zapłaci dużo więcej, bo aż 2 tys. złotych! Sejm przyjął bowiem nowelizację ustaw Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks wykroczeń. Zmiany dotyczyć będą też samych kart. Do dziś w całej Polsce wydano ich 650 tys., w samym Koszalinie od 2002 roku - 3,5 tys. Według szacunków autorów ustawy po nowelizacji w obiegu pozostanie ok. 180 tys. kart. Zmiany zostały przygotowane, by ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych dla niepełnosprawnych.

Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna prowadzi auto lub uczestniczy w podróży jako pasażer. - 1 grudnia przyszłego roku stracą ważność funkcjonujące obecnie karty parkingowe - informuje Anna Ginda, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

- Nowe wydawane będą na maksymalnie 5 lat. Będą mogły otrzymać je tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z niepełnosprawnością, jeśli mają ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się. Dotyczy to schorzeń oznaczonych kodem R - niepełnosprawność ruchowa, N - neurologiczna lub O - dotycząca narządu wzroku. Karty będą też mogły otrzymać placówki, zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością - dokładnie jedną kartę przypisaną do konkretnego samochodu.

Karty wydawać będzie Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Skończy się też proceder podrabiania kart, bowiem będą one miały nadany numer i będą ewidencjonowane - wprowadzony zostanie centralny rejestr kart. Staną się takim dowodem osobistym niepełnosprawnego - tłumaczy Anna Ginda.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!