Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Młodzi i Film. Od poniedziałku w Koszalinie można oglądać debiuty filmowe [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W poniedziałek odbyła się gala otwarcia Festiwalu.
W poniedziałek odbyła się gala otwarcia Festiwalu. Radek Koleśnik
Trzynaście filmów pełnometrażowych, jedenaście pełnometrażowych debiutów dokumentalnych i 43 krótkie metraże w części konkursowej, a do tego dodatkowe projekcje, koncerty i spotkania. Od 6 do 11 czerwca Koszalin będzie gospodarzem Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.
Trzynaście filmów pełnometrażowych, jedenaście pełnometrażowych debiutów dokumentalnych i 43 krótkie metraże w części konkursowej, a do tego dodatkowe projekcje, koncerty i spotkania. Od 6 do 11 czerwca Koszalin będzie gospodarzem Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. W poniedziałek odbyła się gala otwarcia festiwalu.

41. Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie r...

- W tym roku wnętrza amfiteatru zadebiutują w roli Klubu Festiwalowego. Koncerty, dyskusje „Szczerość za szczerość”, wystawa plakatów, 20-lecie Szkoły Wajdy - wiele będzie się działo. Warto zarezerwować czas do niedzieli, kiedy to będzie można zobaczyć wszystkie nagrodzone filmy – podkreślił Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

– Wstęp na festiwalowe atrakcje jest bezpłatny, zatem można nadrobić zaległości covidowe i zobaczyć, co dzieje się w polskim młodym kinie.

Janusz Kijowski, dyrektor programowy MiFu, podkreślił, że w zawodzie reżysera debiutuje się przy każdym filmie.

- Każdy to unikat. Reżyser zmienia formę, obiekt swojego zainteresowania, tworzy coś nowego – zaznaczył.

- Kino ewoluuje - dodał.

od 16 lat

- Jestem przekonany, że filmy dokumentalne będą zajmować więcej miejsc na ekranie i platformach streamingowych. Może nie będą to rekordy frekwencyjne, ale propozycje te zyskują publiczność ciekawą świata i naszej rzeczywistości. Dlatego w tym roku po raz pierwszy odbędzie się Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.

Jakie są oczekiwania jurorów przed konkursowymi projekcjami?

- Chciałbym, żeby udało się przyznać nagrody naprawdę młodym twórcom. Będziemy się przyglądać filmowcom, którzy stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie twórczości. Szukamy odkryć i świeżości – odpowiedział Marcin Koszałka, szef jury debiutów pełnometrażowych.

- Zapamiętałem maksymę, której w Szkole Wajdy nauczył mnie Marcel Łoziński. Krótki metraż musi się obronić, jako krótka historia. Jako opowieść spełniona, a nie materiał na serial czy film pełnometrażowy. Ta opowieść powinna trwać dokładnie tyle, ile trwa. Ani krócej, ani dłużej. Będziemy szukać spełnionych filmów, które przypadną nam do serca – powiedział Marcin Bortkiewicz, przewodniczący jury krótkiego metrażu.

Filmy warto ocenić samemu – będą wyświetlane w kinach Kryterium i Alternatywa.

- Obejrzałem je wszystkie i jestem pod wielkim wrażeniem. To kino ciekawe, czasem porażające, ale rewelacyjne – podsumował Paweł Strojek, dyrektor MiF-u.

Co w festiwalowym menu znajdziemy we wtorek?

W Kryterium filmy krótkometrażowe prezentowane będą w blokach o godz. 9 i 16, w Alternatywie o godz. 12.15. Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych: Kryterium, godz. 11 – „Magdalena”, godz. 18 – „Piosenki o miłości”. Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych: Kryterium, godz. 13 – „Stado”; Alternatywa, godz. 10 - „Sfora”, godz. 17 – „Furia”. Godz. 14.30 - pokaz bloku filmów z festiwalu dokumentArt (Alternatywa). Club 105: 20-lecie Szkoły Wajdy – godz. 14 - Jak przygotować dokument? Wykład Macieja Cuske, godz. 16 – pokaz filmów.

Foyer amfiteatru: godz. 11 - prezentacja Greenfilmtourism, godz. 15 - Debiutujący dokument. Panel Koła Dokumentalistów SFP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo