MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim w Koszalinie (wideo)

Ilona Stec [email protected]
www.piosenkarosyjska.pl
Miłośników twórczości i talentu niezapomnianego rosyjskiego barda, aktora, poety i kompozytora znów czeka nie lada uczta.

PROGRAM

PROGRAM

Sobota - godz. 11, kino "Kryterium": wernisaż wystawy fotograficznej "Nieznany Wysocki", projekcja filmu "Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek"; godz. 13, Domek Kata przy ul. Grodzkiej: do godz. 20.30 projekcje konkursowe, prezentacje odkryć archiwalnych, spotkania i dyskusje z reżyserami filmów, wspomnienia o Ratku Iliću.

Niedziela - godz. 12 - 18, Domek Kata: projekcje konkursowe, pokazy etiud, prezentacje archiwaliów i spotkania z ich odkrywcami; godz. 19, "Kryterium": wręczenie nagród za najlepsze konkursowe filmy (wybierze je publiczność), koncert ballad Wysockiego.

Poniedziałek - godz. 13 - 16, Klub Garnizonowy przy ul. Andersa 32: pokazy najlepszych filmów Ratka Ilića; godz. 16: koncert zespołu "Skałałazka".

W sobotę rozpoczyna się w Koszalinie doroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według św. Włodzimierza". Organizowana po raz siódmy impreza potrwa do poniedziałku.

Zachrypnięty głos, pełen pasji i buntu śpiew, nieodłączna gitara i niezapomniana rola Hamleta w moskiewskim Teatrze na Tagance - tak Wysockiego kojarzy większość z nas. Choć od jego śmierci mija już prawie 30 lat, życie i twórczość artysty wciąż niezmiennie fascynuje liczne rzesze wielbicieli jego talentu na świecie. Efekty ich pasji prezentowane są podczas dorocznych festiwali filmów o Wysockim w Koszalinie.

- Nasz festiwal trwale wpisał się nie tylko w koszaliński, ale i w międzynarodowy pejzaż kulturalny. O niezwykłej atmosferze tej imprezy mówi się nawet daleko poza granicami Polski - zwraca uwagę Marlena Zimna, założycielka i dyrektorka Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie, które organizuje doroczne spotkania z sympatykami pieśniarza.

Podczas tegorocznych pokazów konkursowych organizatorzy zaprezentują 19 filmów wybranych spośród rekordowej liczby 70 obrazów nadesłanych z całego świata. W programie są także projekcje pozakonkursowe i prezentacje etiud filmowych. Publiczność obejrzy prace filmowców z Rosji, Austrii, Norwegii, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Estonii, Izraela, Argentyny, Armenii, Finlandii, Japonii, Słowenii, Polski.

- Pokażemy zarówno filmy biograficzne, jak i obrazy będące zapisem zjawisk dziejących się wokół Wysockiego. Wiele filmów zaprezentowanych na festiwalu będzie miało tu, w Koszalinie, swoją premierę, jak choćby rosyjska produkcja "Włodzimierz Wysocki i Marina Vlady. Ostatni pocałunek" w reżyserii Natalii Gugujewej i Arkadija Kogana, opowiadająca o jednym z najsłynniejszych romansów ubiegłego stulecia - mówi Marlena Zimna.
W tym roku impreza dedykowana jest pamięci Ratka Ilića, słynnego serbskiego reżysera dokumentalisty zmarłego w 1995 roku. We wrześniu 1976 roku, podczas pobytu Włodzimierza Wysockiego na Bałkanach, nakręcił on o rosyjskim bardzie 50-minutowy film dokumentalny "Hamlet nad Sawą", który krótko po premierze zaginął w tajemniczych okolicznościach z archiwum telewizji w Belgradzie.

Koszalińskie muzeum Wysockiego prowadzi - przy współpracy z wdową po reżyserze i serbskimi instytucjami kulturalnymi - poszukiwania tego filmu. Na festiwalu w Koszalinie zaprezentowane zostaną wspólne fotografie Wysockiego i Ilića pochodzące z prywatnych archiwów rodziny reżysera i najsłynniejsze filmy Ilića. Współorganizatorem festiwalu jest koszalińskie Centrum Kultury 105.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!