MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dokument inwalidy wojennego

(opr. kos)
- Pan Alfred W. jest inwalidą wojennym. Chciałby wiedzieć jaki dokument uprawnia go do zniżek na bilet komunikacji miejskiej i PKP.

Odpowiada Tomasz Kruk, radca prawny z Koszalina:

- Status osób będących inwalidami wojennymi reguluje ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 9 poz. 87). Uprawnienia na podstawie wymienionej ustawy przysługują: inwalidom wojennym, inwalidom wojskowym oraz członkom rodzin, pozostałym po żołnierzach poległych, zmarłych lub zaginionych w czasie służby wojskowej oraz po inwalidach wojennych i wojskowych. Inwalidzie wojennemu przysługuje prawo do ulgi 100% przy przejazdach autobusami komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania. Uprawnienie to przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej. Inwalidzie wojennemu przysługuje prawo do ulgi w wysokości 37% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej - na podstawie biletów jednorazowych.

Przy czym inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów przysługuje prawo do ulgi w wysokości 78% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej - na podstawie biletów jednorazowych.

Dokumentem poświadczającym uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego inwalidy wojennego oraz opiekuna tej osoby zaliczonej do I grupy inwalidów (całkowicie niezdolnych do pracy oraz niezdolnych do samodzielnej egzystencji), towarzyszącego jej w podróży, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego), zawierająca wpis o zaliczeniu do odpowiedniej grupy inwalidów albo o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Zatem nasz Czytelnik posiadając stosowne wpisy do książki inwalidy wojennego dotyczące jego całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, albo całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji może korzystać z omawianych ulg w przejazdach autobusami miejskimi i pociągami PKP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!