MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CIEPŁY DOM Zanim wybierzesz kominek

Urszula Kieller [email protected]
To właśnie przy ciepłym, pięknym kominku koncentruje się życie wielu rodzin.
To właśnie przy ciepłym, pięknym kominku koncentruje się życie wielu rodzin. Archiwum
Ogrzewanie domu kominkiem, w ostatnich latach coraz popularniejsze, łączy w sobie walory użytkowe i estetyczne.

Taki sposób ogrzewania ma jednak zarówno zalety, jak i wady.

Plusy:
* jest niezależne od zewnętrznych dostaw energii,
* awaria części systemu dystrybucji nie stanowi zagrożenia i nie unieruchamia całego systemu,
* produkty spalania drewna są znacznie mniej szkodliwe od produktów spalania węgla czy gazu,
* jego eksploatacja jest tania.
Minusy:
* jeśli ogrzewanie kominkowe ma być jedynym lub podstawowym źródłem ciepła w domu, sprawdzi się w domu lokatorów, którzy prowadzą w miarę regularny tryb życia. Już kilkunastogodzinna nieobecność w domu spowoduje wygaśniecie płomienia w kominku, a kilkudniowa (wystarczy mroźny weekend) doprowadzić może do poważnego wychłodzenia domu.
* ogrzewania kominkowego nie da się regulować automatycznie, zależnie od warunków zewnętrznych. Można ograniczyć albo zwiększyć ilość ciepłego powietrza napływającego do pomieszczenia - przymykając lub otwierając kratki wentylacyjne, tak jak zawór przy grzejniku.
Na zakupy!
Na rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją wkładów kominkowych, obudów i kompletnych kominków. Niektóre z nich oferują także montaż i wykończenie. W specjalistycznych sklepach i hipermarketach budowlanych dostaniemy różnego typu wkłady kominkowe oraz kompletne zestawy kominkowe gotowe do montażu.
Kupując kominek musimy wiedzieć:
* Gdzie będzie stał (przy ścianie, w narożniku czy na środku) i jaka moc jest potrzebna. Dla budynków ocieplonych o wielkości do 150 mkw., przyjmuje się ok. 80 W na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Najmniejsze wkłady mają moc 5-6 kW, większe 11-13 kW.
* Jakie oszklenie i rodzaj drzwiczek będą potrzebne. Wkłady kominkowe mogą mieć drzwiczki pojedyncze otwierane na lewo i prawo, podwójne z szybami segmentowymi albo podnoszone. W kominkach stosuje się szkło żaroodporne, które często ma zdolność do samooczyszczania z sadzy. Przy zastosowaniu szyb panoramicznych nic nie zasłania widoku płonących drewien.
* Jaki jest sposób regulacji dostępu powietrza i jego doprowadzenia do paleniska. Najmniej korzystne jest, gdy konstrukcja wkładu umożliwia pobieranie powietrza z pomieszczenia. Przy intensywnym paleniu może dojść do wytworzenia podciśnienia w pomieszczeniu i cofania spalin. Dlatego warto wybierać wkłady, które umożliwiają doprowadzanie powietrza oddzielnym kanałem z zewnątrz.
Ciepło z kominka
Jeśli chcemy kominkiem ogrzewać nasz dom, wówczas mamy do wyboru dwa systemy.
W pierwszym źródłem ciepła jest wkład kominkowy, a ciepłe powietrze pełni rolę czynnika grzewczego. Zimne powietrze przepływa między korpusem wkładu kominkowego a elementami obudowy i w ten sposób się ogrzewa. Tak ogrzane powietrze unosi się ku górnej części okapu, gdzie znajdują się wyloty powietrza kierujące do poszczególnych pomieszczeń. W małych systemach powietrze jest rozprowadzane w sposób naturalny, przez konwekcję, a odległość nie większą niż 3 m od osi kominka i ogrzewa nie więcej niż 2-3 pomieszczenia. W dużych rozbudowanych systemach stosuje się turbiny pompujące. Ciepło rozprowadzane jest po całym domu izolowanymi przewodami aluminiowymi lub stalowymi, które zakończone są kratkami wentylacyjnymi z regulacją.
Drugi system ogrzewania domu to połączenie kominka z centralnym ogrzewaniem. Wkład kominkowy ogrzewa wodę zarówno na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej. Najczęściej spotyka się wkłady z tzw. rusztem wodnym, czyli systemem rurek umieszczonych wewnątrz paleniska, przez które przepływa woda. Inną konstrukcją jest tzw. płaszcz wodny, w którym rurki umieszczone są wokół korpusu wkładu. Ogrzana woda płynie dalej do wymiennika, który przekazuje ciepło do ciśnieniowej instalacji centralnego ogrzewania. W takim układzie kominek pełni rolę wspomagającą w instalacji, która zasilana jest z kotła na paliwa płynne lub gaz.
Kominki z płaszczem lub rusztem wodnym, ze względów bezpieczeństwa mogą pracować tylko w otwartych instalacjach grzewczych, czyli takich, w których woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu zbiorczym.
Parametry techniczne i użytkowe
Jeśli decydujemy się na urządzenie, które będzie podstawowym źródłem ogrzewania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne i użytkowe:
* sprawność - zwykle jest to min. 70 proc. podczas normalnej pracy (jeśli zostanie ograniczona ilość powietrza dostarczanego do spalania - nawet 80 proc.). oznacza to, że minimum 70 proc. energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (w kominkach tradycyjnych około 15-20 proc.).
* moc nominalna - aby dobrać odpowiedni wkład lub kasetę trzeba przyjąć, że 1 kW mocy nominalnej urządzenia ogrzewa średnio 25 m sześć. poprawnie ocieplonego budynku.
* średnie zużycie drewna podczas palenia - nie powinno przekraczać 2-3,5 kg/h;
* czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału - powinien wynosić minimum 100 h;
* średnia temperatura spalin - nie powinna przekraczać 400 st. C.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński