Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurgiczne leczenie otyłości i kompleksowe przygotowanie do leczenia

DM

Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej działający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku jako jeden z pierwszych w kraju wprowadził do swojej praktyki prehabilitację. Mówiąc prościej, pacjenci walczący z otyłością mogą kompleksowo przygotować się do leczenia operacyjnego.

Dlaczego jest to tak ważne? Jak wyjaśnia Andrzej Sapiński, Prezes Zarządu Szpitala - prehabilitacja zmniejsza ilości powikłań okołooperacyjnych, przyspiesza rekonwalescencję chorego i skraca czas pobytu pacjenta na oddziale. Co za tym idzie, zmniejszają się koszty opieki, jednak poziom bezpieczeństwa pozostaje ten sam.

Należy podkreślić, że chirurgiczne leczenie otyłości w ostatnich latach zyskuje na popularności w Polsce i na świecie. Tym samym pozostaje w przewadze nad leczeniem zachowawczym. - Coraz więcej oddziałów chirurgicznych w naszym kraju rozpoczęło wykonywanie procedur bariatrycznych - mówi Anetta Barna-Feszak, Wiceprezes Zarządu Szpitala. - Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i zapewnić im jak najlepszą opiekę, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku stworzył Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej. Jednak w odróżnieniu od innych szpitali w Polsce zapewniamy choremu pełną opiekę i pomoc. Poczynając od opieki ambulatoryjnej, poprzez leczenie szpitalne, a kończąc na długoletnim nadzorze pooperacyjnym.

W skład Ośrodka wchodzą poradnie specjalistyczne, lekarze specjaliści, personel pielęgniarski, wyspecjalizowany personel anestezjologiczny, fizjoterapeuta oraz psycholog i dietetyk. Co ważne, konsultacje psychologa i dietetyka zapewnione są za darmo. Pozostałe badania i konsultacje, niezbędne do prawidłowego przygotowania chorego do leczenia operacyjnego, realizowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. - Udało nam się to osiągnąć dzięki staraniom naszego zarządu – wyjaśniają lekarze Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej.. - To ważne, ponieważ wiele innych ośrodków bariatrycznych w Polsce, oferuje te usługi, ale odpłatnie.

Informacja o prehabiitacji udostępniana jest pacjentom w formie papierowej w trakcie pierwszej wizyty ambulatoryjnej. Informacji można też zasięgnąć na stronie www, Facebooku, a w niedalekiej przyszłości również w formie aplikacji na telefon. Ośrodek prowadzi stały nadzór nad wszystkimi oferowanymi drogą telefoniczną. Pacjenci mają stałą możliwość kontaktu z lekarzem przez 24 godziny na dobę. Mogą też skontaktować się drogą mailową oraz w trakcie wyznaczonych wizyt kontrolnych w poradniach. Do tego Ośrodek za pomocą strony internetowej oraz mediów społecznościowych prowadzi stałą promocję zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania oraz udostępnia informacje na temat chirurgicznego leczenia otyłości.

- Personel Ośrodka wraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Bariatrycznych CHLO organizuje również spotkania informacyjne - dodaje Andrzej Sapiński. - Obecnie spotkania z powodu sytuacji epidemiologicznej odbywają się online w formie webinariów. Zapraszani są na nie zarówno pacjenci zainteresowani chirurgicznym leczeniem otyłości, jak i osoby, które zostały już poddane leczeniu operacyjnemu oraz eksperci związani z leczeniem otyłości. Spotkania stanowią doskonałą okazję do zdobycia rzetelnej wiedzy medycznej i wymiany doświadczeń pomiędzy pacjentami.
Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej w Słupsku wykorzystuje najnowsze technologie zarówno w ramach techniki operacyjnej i sprzętu, znieczulenia, jak również do promocji swoich usług.

W najbliższych miesiącach do Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej w Słupsku zostaną zaproszeni najlepsi polscy chirurdzy bariatryczni, którzy przeprowadzą szkolenie z zakresu chirurgii bariatrycznej. Celem wydarzenia jest poszerzenie oferty proponowanych operacji, aby w jeszcze lepszym stopniu umożliwić pomoc osobom chorującym na otyłość. W dalszych planach jest również stworzenie kolejnej aplikacji multimedialnej na smartfony, która będzie odpowiedzialna za monitorowanie przygotowania chorych do leczenia oraz za nadzór pooperacyjny. Kolejnym krokiem jest plan utworzenia profilu Ośrodka w innych niż dotychczas mediach społecznościowych oraz zacieśnienie współpracy w ramach projektu prehabilitacji z najlepszymi Ośrodkami Chirurgicznymi w Polsce.

Według światowych danych statystycznych średnie roczne koszty otyłości trwającej 10 lat oszacowano na 4280 $ . - Zapewniając pacjentom chorującym na otyłość kompleksową opiekę, prawidłowe przygotowanie i bezpieczną operację jesteśmy w stanie zminimalizować długofalowe koszty opieki związane z otyłością – wyjaśnia Anetta Barna-Feszak. - Pacjenci wracając do prawidłowej masy ciała zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca, bezpłodność i niektóre typy nowotworów.

- Chorzy, po utracie masy ciała, są w stanie wrócić do życia społecznego i podjąć pracę - podsumowuje Andrzej Sapiński. - Powrót człowieka chorego na otyłość do normalnego życia jest wartością bezcenną, a dzięki staraniom Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej w Słupsku pacjenci otrzymują szansę na nowe, lepsze i zdrowsze życie.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
ul. Hubalczyków 1
76-200 Słupsk
www.szpital.slupsk.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera