Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz oddać hołd zmarłym weteranom? Rekonstruktorzy z Koszalina Ci pomogą

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
- Każdy bohater zasługuje na to, aby kolejne pokolenia wiedziały o tym, gdzie jest jego grób -  mówi  Marcin Maślanka
- Każdy bohater zasługuje na to, aby kolejne pokolenia wiedziały o tym, gdzie jest jego grób - mówi Marcin Maślanka SrH „Gryf”
Ile jest takich grobów na Pomorzu? Tego nie wiadomo. Koszalińscy rekonstruktorzy historyczni realizują pomysł, dzięki któremu powstaje internetowy rejestr kwater weteranów.

Ten liczy już 200 nazwisk i na pewno ta liczba wkrótce się zwiększy. To kolejna cenna inicjatywa pasjonatów historii najnowszej z koszalińskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Gryf”. Na stronie internetowej grobybohaterow.pl powstał specjalny, graficzny rejestr, który pozwala na łatwe zlokalizowanie pochówków weteranów, którzy w czasie II wojny światowej lub w pierwszych latach po niej walczyli o wolność Polski z niemieckimi i sowieckimi agresorami (w przyszłości rejestr ten zostanie rozszerzony o bohaterów biorących udział w innych walkach o niepodległość).

Strona jest bardzo łatwa w obsłudze, na dużej mapie oznaczone są te miejsca, w których spoczywają zidentyfikowani żołnierze. Po „kliknięciu” w konkretne oznaczenie pojawia się informacja o jednym z nich.

- Oczywiście, informacje te nie są takie same, wszystko zależy od tego, jaką wiedzą dysponujemy na temat tego, czy innego weterana - mówi Marcin Maślanka z „Gryfa”.

- W jednym biogramie są bogate dane, zdjęcia. W innym tylko imię, nazwisko, stopień i czasem miejsce walk. Ale każdy grób, który znalazł się w naszym rejestrze jest ważny, bo dzięki temu to, że człowiek, który tu spoczął walczył o wolność ojczyzny przestaje być anonimowe. Taka też była najważniejsza idea, która nam przyświecała, gdy zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu. Pamiętajmy, że groby żołnierzy z I i II wojny światowej, powstańców wielkopolskich, Kampanii Wrześniowej, Armii Krajowej są rozsiane po terenie całego Pomorza Środkowego. Tymczasem nie było do tej pory bazy danych mówiącej o lokalizacji tych grobów. Bazy, dzięki której ludzie chcący upamiętnić bohaterów mogą znaleźć łatwo taki grób, złożyć kwiaty, zapalić znicz. Groby naszych weteranów są rozsiane w różnych miejscach, często nieoznaczonych. Nie wiadomo, że spoczywa tu bohater, żołnierz walczący o wolność Rzeczpospolitej. Postanowiliśmy to zmienić - podkreśla Marcin Maślanka.

Rekonstruktorzy na uruchomienie rejestru dostali dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej, do tej pory na internetowej mapie umieszczono 200 grobów.

- Szacujemy, że tylko na cmentarzu komunalnym w Koszalinie jest 2 tysiące grobów żołnierzy różnych formacji i frontów XX wieku. Część z nich nie była nigdzie zrzeszona, nie działają też już wszystkie organizacje kombatanckie, które miały takie informacje. Dotarliśmy do stu nazwisk, które nie figurowały w dostępnych rejestrach. Często o przeszłości tych ludzi nie wiedzieli ich sąsiedzi - zauważa.

Aktualnie najliczniejsza liczba grobów ujęta w rejestrze to kwatery zlokalizowane na koszalińskim cmentarzu, ale - jak twierdzą pomysłodawcy - nie ma tu żadnych terytorialnych ograniczeń.

- Największą wiedzę mamy o cmentarzach w naszym regionie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na mapie pojawiły się groby z innych regionów kraju - mówi Maślanka.


Skąd czerpią wiedzę przygotowując rejestr?

- Z własnej działalności, bo przez te lata promowania historii dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat jej głównych bohaterów. Ale też dowiadujemy się dużo dzięki współpracy ze Światowym Związkiem Armii Krajowej i innymi organizacjami kombatanckimi. Kłopot jest tylko z tymi weteranami, o czym już wspomniałem, którzy nie byli nigdzie zrzeszeni. Tutaj gorąco apelujemy do rodzin, które mają wiedzę o tym, że ich bliski spoczywający na cmentarzu to żołnierz, o zgłaszanie się do nas i podzielenie się z nami tą informacją. Każdy bohater zasługuje na to, aby kolejne pokolenia wiedziały o tym, gdzie jest jego grób i dbały o pamięć o nim - dodaje Marcin Maślanka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera