Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą promować „zaginione” miasto w świdwińskich lasach. Pomożesz? Wystarczy kliknąć!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Między 1408 a 1410 rokiem za zgodą biskupów kamieńskich Sławoborze zastawione było Krzyżakom. Z dokumentów wynika, że upadek miasta mógł nastąpić ok. 1628 roku. Stolzenberg wielkością lokacyjną – 7 hektarów – można porównać do wielkości lokacyjnej Poznania.
Między 1408 a 1410 rokiem za zgodą biskupów kamieńskich Sławoborze zastawione było Krzyżakom. Z dokumentów wynika, że upadek miasta mógł nastąpić ok. 1628 roku. Stolzenberg wielkością lokacyjną – 7 hektarów – można porównać do wielkości lokacyjnej Poznania. Radek Koleśnik
Grupa archeologów natrafiła w literaturze na ślad średniowiecznego miasta. Znaleźli je i jest to prawdziwa kapsuła czasu! Teraz chcą upowszechnić wyniki swoich badań i stworzyć w gminie Sławoborze ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Możesz pomóc w stworzeniu tej historycznej atrakcji.

Fakt pojawienia się Sławoborza wśród zanikłych miast był dużym zaskoczeniem. - Pod koniec 2019 roku natrafiliśmy przypadkiem na książkę Johannesa Courtois z 1909 roku, który napisał, że na początku XVII wieku Stolzenberg traci prawa miejskie, a do końca XIX wieku widoczne pozostały w tym miejscu wały i fosy oraz pola, które nazwał Alt Stadt i Hospital, czyli Stare Miasto i szpital. Okazało się, że w jego czasach miejsce to było już zalesione – wyjaśnił Andrzej Kuczkowski, archeolog z Koszalina, jeden ze współautorów odkrycia.

Jako pierwsi na obiekt trafili pracownicy biura urządzania lasów i geodezji leśnej RDLP w Szczecinku, którzy wykazali w planie ochrony przyrody dla Nadleśnictwa Świdwin znane oraz domniemane stanowiska archeologiczne. - Wraz z Marcinem Krzepkowskim zlokalizowaliśmy świetnie zachowane fosy i wały otaczające obszar o powierzchni 6,5 ha – informuje Kuczkowski. Obiekt ten stanowi pozostałości średniowiecznego miasta Stolzenberg lokowanego przez biskupów kamieńskich w XIII-XIV w., a istniejącego jeszcze w początkach XVII w.

Średniowieczne miasto Sławoborze istniało najpewniej od pierwszej połowy XIV wieku do wojny 30-letniej. Do dziś zachowała się fosa. Odkrycie to przedstawił w piątek archeolog Andrzej Kuczkowski.

Sensacja archeologiczna w Sławoborzu. Odnaleziono „zaginione...

W pierwszym etapie prac terenowych przeprowadzono prospekcję z zastosowaniem detektorów metali. W działaniach tych brali udział członkowie Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”, Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” oraz Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. Odnaleziono ponad 350 fantastycznie zachowanych zabytków - średniowiecznych, z epoki brązu, związanych ze skandynawskimi Gotami, pozostałości po bitwie z 1762 r., a także depozyt wojenny z 1945 r. Identyfikacja miasta i prowadzone badania archeologiczne zostały ogłoszone najważniejszym odkryciem archeologicznym w Polsce dokonanym w 2020 r. (plebiscyt czasopisma „Archeologia Żywa”).

- Ale to dopiero początek naszej przygody ze Sławoborzem. Pragniemy, aby to miejsce stało się ważnym punktem na mapie turystyczne, a także stało się istotnym elementem budowania tożsamości lokalnej. Dlatego też złożyliśmy wniosek o dofinansowanie stworzenia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej, której działanie zainicjowałby piknik historyczny oraz wystawa zabytków pozyskanych do tej pory w zanikłym mieście – wskazuje archeolog z Koszalina.

Wniosek w ramach programu „Bosman wspiera Region” przeszedł pierwszy, formalny etap naboru. O jego sukcesie zadecyduje głosowanie internetowe. Głosy można oddawać do 28 kwietnia (raz dzienne z danego adresu IP). Nie wystarczy jedynie kliknąć „głosuję”. Należy wejść na swoją pocztę i dopiero tam potwierdzić głos w otrzymanym mailu.

Link do głosowania: https://bosmanwspieraregion.pl/glosowanie/108/lesna-sciezka-w-przeszlosc-zagospodarowanie-turystyczne-terenu-zaginionego-sredniowiecznego-miasta-slawoborze

- Będę zobowiązany za wszelkie wsparcie i każdy oddany głos, dzięki którym uda nam się stworzyć atrakcję turystyczną, a także miejsce, z którego całe Pomorze Zachodnie będzie mogło być dumne – dodaje Andrzej Kuczkowski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera