Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto być dawcą krwi?

Joanna Boroń
Waldemar Ślęzak sam jest od wielu lat honorowym dawcą krwi. Oddał już ponad 20 litrów.
Waldemar Ślęzak sam jest od wielu lat honorowym dawcą krwi. Oddał już ponad 20 litrów. Radek Koleśnik
W tym roku "Bieg po zdrowie" ma też promować honorowe krwiodawstwo. Start: 25 maja. O tym, kto może i dlaczego warto być dawcą rozmawiamy z Waldemarem Ślęzakiem, kierownikiem koszalińskiej stacji krwiodawstwa.

Biegnij razem z nami!

Dlaczego warto być dawcą krwi?

Biegnij razem z nami!

Tegoroczna edycja akcji "Biegiem po zdrowie" - zaplanowana na 25 maja - będzie się składać z dwóch części: biegu ulicami Koszalina oraz rodzinnego festynu rekreacyjnego. Bieg rozpocznie się o godzinie 12.00 przed budynkiem Radia Koszalin przy ulicy Piłsudskiego 41. Na mecie, czy na terenach podożynkowych, już o godzinie 12.00 rozpocznie się rodzinny festyn rekreacyjny, na który składać się będą prezentacje sportowe i artystyczne. Wszystkim chętnym zapewniamy możliwość sprawdzenia się w różnych konkurencjach sportowych i zabawach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Tam także każdy zawodnik, który ukończy bieg, otrzyma zdrowy posiłek. Będzie też można oddać krew w specjalnym krwiobusie. Zapisy chętnych do wzięcia udziału w akcji prowadzone będą od 18 do 24 maja w siedzibie Radia przy ulicy Piłsudskiego 41 oraz bezpośrednio przed rozpoczęciem biegu.

- Jaka jest średnia wieku dawcy krwi?

- Cóż... średnia. Przychodzi sporo studentów i uczniów ze szkół, w których działają koła PCK. Ale podstawową bazę stanowią stali dawcy w wieku 40 - 50 lat. Ci przychodzą bardzo regularnie, przez co są dla nas wyjątkowo cenni. Ci młodsi przychodzą od przypadku do przypadku, jak mają czas, okazję.

- Czy ktoś kto raz odda krew zostaje dawcą, czy często jest to taki jednorazowy akt dobrej woli?

- Jak ktoś raz przyjdzie to wraca. Moim zdaniem to niewiedza powoduje, że tej krwi nie oddajemy, bo nie wiemy gdzie, jak, ile zabierze nam to czasu. Ktoś, kto namówiony podczas akcji takiej jak "Bieganie mamy we krwi" odda krew, potem mniej lub bardziej regularnie do nas wraca. Często dawcą stajemy się pod wpływem własnych przeżyć. Czasem jest to forma spłaty długu, podziękowania za przetoczenie krwi, albo za to, że czyjaś krew uratowała kogoś z naszych bliskich.

- Więcej jest dawców czy dawczyń?

- Zdecydowanie więcej jest panów. Ale to nie kwestia podejścia obu płci do krwiodawstwa. Panie częściej są dyskwalifikowane - ich krew często nie spełnia parametrów koniecznych do tego, by stać się dawcą. Do tego, zgodnie z wytycznymi, kobiety krew oddawać mogą cztery razy w roku, a panowie sześć.

- Kto nie może zostać dawcą?

- Ten, kto nie spełnia kryteriów wieku, czyli ma mniej niż 18 lat i więcej niż 65. Dawcą nie może być też osoba chora na chorobę przewlekłą, szczególnie endokrynologiczną oraz tych wszystkich, które mogą spowodować
potencjalne niebezpieczeństwo dla biorcy. Naszym priorytetem jest to, by biorca otrzymał krew bezpieczną. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu zdrowia dawcy, to rezygnujemy z pobierania.

- Czy potraficie wyczytać z krwi, czy ktoś prowadzi zdrowy tryb życia?

- Tak, wiele można z krwi wyczytać. Z naszego punktu widzenia bardzo ważne, by dawca był w dobrej formie. Duże znaczenie ma dieta. Przed oddaniem krwi nie należy jeść tłusto, bo to powoduje, że krew jest tłusta, czyli lipemiczna, i tym samym nie nadaje się do przechowywania. Taka tłusta kolacja nie dyskwalifikuje na długo. Zwykle wystarczy jeden dzień mniej tłustej diety.

- Czy zdarza się, że ktoś kto przychodzi oddać krew wychodzi od was ze zdiagnozowaną chorobą?

- Zdarza się i tak. U pierwszorazowych dawców wychwytujemy na przykład, że są nosicielami wirusowego zapalenia wątroby, o czym nie mieli pojęcia. Dawcy powinni doceniać ten aspekt krwiodawstwa - za każdym razem, jak do nas przychodzą są poddawani badaniom, ich krew jest badana wirusologicznie.

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!