Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Polska: w czyje ręce może trafić polecony

Rafał Czabrowski [email protected]
Kto jest upoważniony do odbioru listów poleconych?
Kto jest upoważniony do odbioru listów poleconych? fot. Archiwum
Czytelnicy proszą o wyjaśnienie sprawy związanej z Pocztą Polską. Chodzi o listy polecone. Kto jest upoważniony do ich odbioru w domu, podczas nieobecności adresata?

Polecony w skrzynce pocztowej?

Polecony w skrzynce pocztowej?

To możliwe. Wystarczy złożyć w urzędzie pocztowym specjalny druczek z żądaniem pozostawiania krajowych przesyłek poleconych (oczywiście tylko tych bez potwierdzenia odbioru i w małych, standardowych gabarytach) adresowanych na własne nazwisko i nazwiska wszystkich domowników w skrzynce pocztowej.

- Listonosz przyniósł list polecony do córki. Pod jej nieobecność bez problemu ten list odebrałem. Czy to jest zgodne z prawem? - pyta nasz Czytelnik.

- W skrzynce znalazłem awizo do mojego syna. Udałem się na pocztę. Dowiedziałem się, że listu nie otrzymam. Jeżeli legitymuję się dowodem osobistym, w którym jest ten sam adres co na liście, to dlaczego nie chciano mi go wydać - opowiada swoją historię mieszkaniec Niekłonic.

- Byłam na poczcie odebrać list polecony mojego męża. Pani na poczcie nie wydała mi go. Oświadczyła, że listów poleconych z sądów, prokuratury i policji nie może wydać żonie - żali się Czytelniczka

O wyjaśnienie wątpliwości nurtujących naszych Czytelników zwróciliśmy się do Bogdana Lenkiewicza, regionalnego rzecznika Poczty Polskiej: - Przesyłki rejestrowane (w tym przesyłki listowe polecone) poza pewnymi przypadkami (m.in. §43 Regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych) powinny być w pierwszej kolejności doręczane pod wskazany adres.

W przypadku nieobecności adresata lub innych osób uprawnionych do odbioru przesyłki rejestrowanej listonosz pozostawia w skrzynce oddawczej adresata zawiadomienie o próbie doręczenia wraz z informacją o terminie odbioru i adresie placówki oddawczej, w której przesyłka jest przechowywana.

A kto może odebrać taki list polecony w domu lub na poczcie? Taką przesyłkę może odebrać osoba pełnoletnia zamieszkała razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego. Dokładnie tak samo wygląda sprawa odebrania przesyłki na podstawie awizo w urzędzie pocztowym.

Trzeba jednak pamiętać, że doręczenie korespondencji sądowej odbywa się na innej zasadzie niż zwykłej korespondencji poleconej.

- O ile w przypadku zwykłej korespondencji mają zastosowanie przepisy ustawy "Prawo pocztowe" i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych, w przypadku korespondencji sądowej nadrzędne są regulacje z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 października 2010 roku w sprawie szczegółowego trybu i sposobu doręczania pism sądowych w postępowaniu cywilnym DZ. U. nr 190 poz. 1277 - mówi Bogdan Lenkiewicz.

Przesyłki sądowe

Przesyłkę złożoną w placówce pocztowej operatora lub w urzędzie gminy wydaje się osobie uprawnionej do jej odbioru, którą jest: adresat; osoba uprawniona do reprezentacji przed sądem adresata będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, upoważniony pracownik adresata będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, upoważniony pracownik, w przypadku gdy adresatem jest organ wymieniony w art. 137 par 1 lub 2 Kodeksu postępowania cywilnego.

W sytuacjach odbiegających od przyjętych zasad adresaci przesyłek powinni składać w tych sprawach skargi w formie pisemnej (w dowolnej placówce pocztowej) lub na adres mailowy: [email protected]

Regulamin świadczenia usług powszechnych można znaleźć pod adresem: http://www.poczta-polska.pl/pliki/Regulamin.pdf

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!