Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg po zdrowie: Przeszczep to nie zamach

Wojciech Kukliński
– Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae zezwala na transplantację pod warunkiem, by przebiegła zgodnie z wymogami etyki – mówi ks. Kołaciński.
– Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae zezwala na transplantację pod warunkiem, by przebiegła zgodnie z wymogami etyki – mówi ks. Kołaciński. Fot. Wojciech Kukliński
Rozmowa z ks. Mariuszem Kołacińskim, wykładowcą etyki na Politechnice Koszalińskiej, który w sobotę, 29 maja weźmie udział w akcji "Głosu" i Radia Koszalin, promującej transplantacje.

Zapisy

Zapisy

Zapisy chętnych do udziału w biegu prowadzone będą od 24 do 28 maja w siedzibie Radia Koszalin przy ul. Piłsudskiego 41, w redakcji "Głosu Koszalińskiego" przy ul. Mickiewicza 24, w specjalnie oznakowanym punkcie znajdującym się w Forum Koszalin oraz bezpośrednio przed startem.

Trasa będzie wiodła ul. Piłsudskiego, Waryńskiego, Zwycięstwa, Młyńską, Fałata
i Orląt Lwowskich. Organizatorami akcji są redakcje "Głosu Koszalińskiego" i Radia Koszalin.

Patronat nad imprezą objął prezydent Koszalina.

Bieg odbędzie się w ramach Dni Koszalina. Głównym sponsorem jest Netto.

- Przeszczep organów według księdza to akt miłości, dar życia?
Mariusz Kołaciński:- Transplantacja pod pewnymi rygorami etycznymi jest solidarnością w trosce o podnoszenie jakości lub wręcz o uratowanie życia. Pamiętajmy jednak, nie zawsze można każdy organ pobrać i nie zawsze można w każdej sytuacji pacjentowi pomóc. A to dlatego, że między transplantacją a eutanazją jest bardzo cienka granica. Powołano specjalne interdyscyplinarne komisje, składające się z filozofa, księdza etyka i lekarzy. Tak ustalono skład tych komisji, by maksymalnie odciążyć rodzinę, pacjenta - dawcę lub biorcę - przez samych lekarzy. Człowiek z natury chce obronić, przedłużyć swoje życie. Jednak za wszelką cenę nie możemy tego zrobić.

- Czy decyzja ojca o oddaniu swojej nerki dziecku jest słuszna czy nie?
Mariusz Kołaciński:- Wraz z rozwojem medycyny zabiegi te stają się etyczne. Przypomnę, że jeszcze w latach 60. z powodu braku wiedzy głównie medycznej, przeszczep nerki powszechnie uważano za zabieg nieetyczny. Dziś sytuacja się zmieniła.

- A sprawa tożsamości - ilu nas samych zostaje w nas w sytuacji, gdy zmuszeni bylibyśmy do poddania się wielonąrządowej transplantacji?
Mariusz Kołaciński: - To problem filozoficzny. Transplantacja serca nie zmienia nas. Nagle nie stajemy się innym człowiekiem. Co innego, gdybyśmy mieli do czynienia z manipulacjami genetycznymi. Przekonuje mnie pogląd, który stwierdza, że przeszczep narządu buduje znacznie większe więzi między dawcą a biorcą. Dawca może czuć się wdzięczny za to, że podarował mi życie. Żyję dzięki temu, że ktoś ofiarował mi taki szczególny dar - cząstkę samego siebie.

- Bywają także przeszczepy nie ratujące życie, a dokonywane wyłącznie ze względów kosmetycznych. One także są etyczne?
Mariusz Kołaciński:- Nie potępiałbym tych zabiegów. Tu jednak chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że liczba dawców ciągle zmniejsza się i dlatego rozmawiając o tym rodzaju przeszczepu musielibyśmy zadbać o jasne zasady zdobywania tych organów. Jeżeli miałyby mieć charakter kryminogenny albo polegały na okaleczaniu ciał osób nieżyjących bez zgody tej osoby lub jej rodziny, to powiedziałbym, że to trend niewłaściwy.

- Z badań statystycznych wynika, że aż 75% Polaków uważa, że jest za mało przeszczepów. My chcemy to zmienić. Poprzez biegową manifestację chcemy przeszczepom udzielić poparcia. Wesprze ksiądz tę akcję?
Mariusz Kołaciński: - Z pewnością, nie wiem tylko, czy od strony kondycyjnej dam radę. Nie możemy bać się transplantacji. W innych krajach jest znacznie więcej dawców szpiku. Dlatego należy promować wszelkie akcje mające na celu uwrażliwienie na możliwość pomocy drugiemu człowiekowi poprzez dokonywanie transplantacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bieg po zdrowie: Przeszczep to nie zamach - Głos Koszaliński