Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarga spółdzielców na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wykupu mieszkań wysłana do Strasburga

Piotr Polechoński [email protected]
Tadeusz Seń z Koszalina podpisał listę, która zostanie dołączona do skargi jaka już trafiła do Brukseli. Pomimo że ma w ręku prawomocny wyrok sądu, do tej pory nie może on uwłaszczyć swojego mieszkania.
Tadeusz Seń z Koszalina podpisał listę, która zostanie dołączona do skargi jaka już trafiła do Brukseli. Pomimo że ma w ręku prawomocny wyrok sądu, do tej pory nie może on uwłaszczyć swojego mieszkania. Fot. Radek Koleśnik
Działacze Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców wysłali skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Skarżą się w niej na decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Uznał on, że tani wykup mieszkań jest bezprawny.

Skarga to 18 stron, na których przedstawiciele KZLIS przekonują, że tysiące lokatorów w Polsce zostało skrzywdzonych przez decyzję Trybunału. Ich zdaniem, sędziowie, którzy w nim zasiadają, złamali prawa człowieka, bo uznali, że własność nie jest świętym prawem i można nim manipulować, ze szkodą dla tych, którzy latami spłacali kredyty, a teraz nie zdążyli z tanim uwłaszczeniem.

- W najbliższych dniach do skargi dołączymy też listę z kilkunastoma tysiącami podpisów, które zebraliśmy wśród lokatorów w całym kraju - mówiła nam Danuta Janus, szefowa koszalińskiego oddziału KZLIS. - Co prawda nie są one potrzebne, aby nasz wniosek został przyjęty przez Strasburg, ale w ten sposób chcemy pokazać, jak ważna to jest w Polsce sprawa - wyjaśnia.

Wielkie nadzieje z wysłaniem skargi ma Tadeusz Seń, członek koszalińskiej spółdzielni Przylesie.

Co postanowił Trybunał

Co postanowił Trybunał

Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że tani wykup mieszkań jest niezgodny z konstytucją. Tymczasem taki wykup spółdzielnie realizują od 31 lipca 2007 roku, czyli od chwili, gdy zaczęła obowiązywać nowelizacja prawa spółdzielczego pozwalająca na wykup mieszkania za niewielkie pieniądze (od kilku do kilkuset złotych). Zmiany te od początku budziły bardzo wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród prezesów spółdzielni i tych lokatorów, którzy mieszkania na własność wykupili wcześniej, po starych cenach (kilkadziesiąt tysięcy złotych). Sędziowie, oprócz zakwestionowania samej zasady wykupu za "złotówkę", postanowili także dać sejmowi czas do końca 2009 roku na poprawienie przepisów.

- Skoro polskie państwo nas zawiodło to trzeba szukać pomocy gdzieś dalej - podkreśla. - Bo mi zależy tylko na jednym: aby w końcu w naszym kraju sprawiedliwość była sprawiedliwością, a prawo prawem.

Decyzja, czy skarga spółdzielców zostanie przyjęta, powinna zapaść do końca kwietnia. Jeżeli ta nie zostanie odrzucona, to wówczas KZLIS dostanie pełnomocnika z urzędu i rozpocznie się postępowanie. Ale może być też inaczej; Strasburg może uznać, że skarga ta nie nadaje się do rozpatrzenia przez niego i ta nie zostanie przyjęta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!