Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN w Koszalinie. Edukują, nie likwidują

Piotr Polechoński
Pierwszy "Przystanek Historia" w Koszalinie będzie poświęcony najnowszej książce o ofiarach komunistycznego terroru, które zostały pochowane w anonimowych grobach na słynnej "Łączce"
Pierwszy "Przystanek Historia" w Koszalinie będzie poświęcony najnowszej książce o ofiarach komunistycznego terroru, które zostały pochowane w anonimowych grobach na słynnej "Łączce" polskatimes.pl
"Przystanek Historia" - ogólnopolski projekt IPN-u już wkrótce wystartuje w Koszalinie. - Ma on m.in. pokazać to, że nikt w Koszalinie IPN-u likwidować nie chce - słyszymy obietnice.

O projekcie "Przystanek Historia" - czyli cyklicznych spotkaniach edukacyjnych - informowaliśmy jakiś czas temu, gdy pisaliśmy o tym, że koszalińska delegatura IPN nie dość, że straci swój dotychczasowy status (punkt informacyjny zamiast delegatury), to jeszcze likwidacji ulegnie pion edukacyjny. Nie brakowało wtedy opinii, że to początek końca koszalińskiej placówki Instytu Pamięci Narodowej. Z kolei przedstawiciele IPN-u zapewniali, że żadna likwidacja nie jest planowana, zmiana statusu to jedynie wewnętrzna kosmetyka w nazewnictwie, a działania edukacyjne będą w Koszalinie kontynuowane.

- I dziś mogę powtórzyć to samo, nic w tej kwestii się nie zmieniło, żadnej likwidacji punktu w Koszalinie nie będzie. I nasz projekt m.in. ma to również pokazać - mówi Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. - Co ważne, projekt "Przystanek Historia" jest już praktycznie gotowy i mogę zapewnić, że jego oferta będzie bogata, różnorodna i koszalinianie na tej zmianie bardzo zyskają - dodaje. Tłumaczy, że takie historyczne przystanki - pod wspólnym szyldem i takim samym logo - będą organizowane w kilkunastu polskich miastach.

- Chcemy, aby nasz "Przystanek Historia" jak najszybciej stał się rozpoznawalną marką, czytelną dla wszystkich. Dlatego będą one miały wspólne cechy, choć w szczegółach będą się różnić, bo każde miasto ma swoją lokalną specyfikę, inne doświadczenia historyczne. I my to będziemy uwzględniać - podkreśla dyrektor.

Koszaliński "Przystanek Historia" będzie się odbywać najczęściej dwa razy w miesiącu (choć mogą się zdarzyć sytuacje, że do takiego spotkania dojdzie w miesiącu tylko raz). Stałym miejscem takich historycznych debat będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna. Zawsze przygotowywać je będą pracownicy szczecińskiego oddziału IPN. Ich tematyka i formuła będą zróżnicowane. Czasem to będzie spotkanie z zewnętrznymi gośćmi, czasem temat spotkania zostanie przygotowany przez pracowników IPN. Podobnie będzie z tematami: niektóre spotkania będą poświęcone tematom ogólnopolskim, innym razem tematem przewodnim będą wydarzenia z przeszłości regionu lub ludzie z nim związani.

Pierwszy inauguracyjny "Przystanek Historia" został zaplanowany w Koszalinie na 13 października. Głównym tematem będzie prezentacja i omówienie najnowszej książki poświęconej warszawskiej "Łączce" - czyli miejscu na Cmentarzu Wojskowym, gdzie w czasach stalinizmu potajemnie chowano ofiary komunistycznych zbrodni (w dyskusji weźmie udział autorka, Karolina Wichowska).

- Koszalin będzie drugim miastem, po Warszawie, w którym ta bardzo ważna dla najnowszej historii Polski publikacja zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności. Jest to kwestia ważna dla Koszalina o tyle, że przecież właśnie w tych anonimowych grobach znaleziono szczątki majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", który antykomunistyczną walkę prowadził też w regionie koszalińskim, a w samym Koszalinie jest rondo jego imienia - podkreśla dyrektor.

Tłumaczy też, skąd wziął się pomysł na taki cykl edukacyjnych spotkań. - Przyczyn było kilka. Okazało się bowiem, że pomimo naszych licznych działań są one na tyle czasowo rozproszone, że często giną w natłoku innych informacji. Inny powód był taki, że najczęściej były one dotychczas skierowane głównie do młodzieży, pomijając dorosłego odbiorcę. Teraz chcemy to zmienić i nadać edukacji historycznej w całym kraju zupełnie inny ton i charakter. W Koszalinie również - dodaje Andrzej Zawistowski.

"Świadek historii" do nagrody
Oddział IPN w Szczecinie przypomina o II edycji lokalnej nagrody "Świadek Historii" . To wyróżnienie przyznawane raz w roku instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w poszczególnych regionach kraju. W przypadku osób fizycznych może być przyznane także pośmiertnie. - Zapraszamy instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów z terenu województwa zachodniopomorskiego- mówi Michał Siedziako, rzecznik prasowy szczecińskiego IPN. Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie tytułu "Świadka Historii". Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę kandydata na zgłoszenie. Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej Instytutu: www.ipn.gov.pl w zakładce "Konkursy i nagrody". Wersję papierową można otrzymać w siedzibie IPN w Szczecinie przy ul. Janickiego 30. Wnioski należy zgłaszać osobiście lub pocztą do 30 września 2015 r. na adres: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, ul. Janickiego 30, 71-270 Szczecin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!