Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darłowo: Postawili na rozwój portu

Rafał Nagórski
W mieście króla Eryka od lat realizowane są największe inwestycje w powiecie sławieńskim. Bolączką jest bezrobocie i katastrofalny stan wielu miejskich kamienic.
W mieście króla Eryka od lat realizowane są największe inwestycje w powiecie sławieńskim. Bolączką jest bezrobocie i katastrofalny stan wielu miejskich kamienic.
W mieście króla Eryka od lat realizowane są największe inwestycje w powiecie sławieńskim. Bolączką jest bezrobocie i katastrofalny stan wielu miejskich kamienic.

Kolejna kadencja burmistrza Darłowa Arkadiusza Klimowicza rozpoczęła się dość spektakularnie, ale nie ze względu na ogłoszenie przełomowej w dziejach miasta inwestycji. Burmistrz zapowiedział konieczność przekształcenia Zespołu Szkół w Darłówku w szkołę społeczną, czym wywołał głośne protesty wielu mieszkańców.

Jeśli dodamy do tego mało popularne wśród lokalnych polityków poparcie przez Klimowicza budowy elektrowni atomowej w naszym regionie, jasno i precyzyjnie formułowany plan sprywatyzowania niemal wszystkich darłowskich przedszkoli, plany zagospodarowania nadmorskiej i wyjątkowo bacznie strzeżonej przez ekologów części pasa nadmorskiego, to szybko okaże się, że na początku tej kadencji było wiele punktów zapalnych, które sprawna opozycja mogła bez problemu wykorzystać do budowania własnej pozycji i wypromowania własnego kandydata na burmistrza.

Szybko okazało się jednak, że w Darłowie jest z tym poważny kłopot. Przeciwnicy burmistrza nie uzbierali wymaganej przepisami liczby podpisów. Nie doszło tym samym do referendum w sprawie odwołania gospodarza miasta.

Z jednej strony o bardzo silnej pozycji obecnego włodarza miasta decydują czynniki obiektywne, jak posiadanie zdecydowanej większości w Radzie Miasta, czy też silna pozycja w rządzącej w regionie i województwie Platformie Obywatelskiej.

Z drugiej strony nie bez powodu najmniej popularne decyzje mijającej kadencji ogłaszane były trzy i cztery lata. Po pierwsze niewiele osób już dzisiaj o nich pamięta, po drugie szybko zostały one przekute w sukces. Burmistrz obiecywał pomoc szkole społecznej w Darłówku i z obietnicy się wywiązał. Dziś ta placówka przedstawiana jest jako modelowy przykład współpracy rodziców z samorządem. Podobnie jest z przedszkolami. Otwarcie na prywatyzację i konkurencję w tej dziedzinie zaowocowało wzrostem liczby miejsc, a Darłowo mogło się szczycić tym, że jest jedynym miastem w regionie, gdzie we wszystkich przedszkolach są wolne miejsca.
Powyższe przykłady to dowód na to, że z jednej strony Arkadiusz Klimowicz coraz pewniej czuje się w fotelu włodarza miasta. Z drugiej strony nie unika on czasami kontrowersyjnych decyzji, ale co najważniejsze, jasno i czytelnie potrafi je argumentować, nie unika odpowiedzi nawet na najmniej wygodne pytania.

Jednym ze sposobów oceny ostatnich czterech lat jest też przegląd miejskich inwestycji. Darłowo od lat przedstawiane jest jako miasto, które korzysta podwójnie - z funduszy przeznaczonych na rozwój regionu, ale też z pieniędzy dla miast portowych. Basen rybacki, ulica Nadbrzeżna, nowe nabrzeża, wreszcie marina i siedziba kapitanatu - to tylko część portowych inwestycji ostatnich lat. Darłowo jest też partnerem największej w powojennej historii kraju naprawy brzegów morskich realizowanej przez Urząd Morski w Słupsku
Dużo zmieniło się też w samym mieście. Od 2010 roku wypiękniał rynek i Wyspa Łososiowa. Za nami jest też budowa dwóch odcinków miejskiej obwodnicy, a właśnie ruszyła też budowa odcinka trzeciego - najbardziej kosztownego, który połączy ulicę Lotników Morskich z drogą wylotową w kierunku Karwic. To zdecydowanie najdroższa w dziejach miasta inwestycja drogowa, która ma potrwać do przyszłego roku. Jej koszt to ponad 18 milionów złotych.

Od lat Darłowo bije na głowę sąsiednie gminy jeśli chodzi o kwoty przeznaczane na inwestycje, ale części planów i tak nie udało się zrealizować. Po stronie porażek z pewnością można zapisać odłożenie w czasie budowy obserwatorium astronomicznego przy SP nr 3, nie wiadomo co z planami budowy basenu, a powstająca właśnie hala sportowa przy Zespole Szkół Żeromskiego początkowo miała być dużo większa. Nic nie wyszło - przynajmniej na razie - z głośno promowanych przez miasto planów prywatnej inwestycji. Mowa oczywiście o browarze. Lata mijają już od sesji Rady Miejskiej, na której znany w kraju przedsiębiorca przedstawiał wizualizacje obiektu, a nawet etykiety darłowskiego piwa. Miasto wydzierżawiło biznesmenowi działkę w porcie, ale lista problemów piętrzyła się od samego początku. Do dziś budowa się nie rozpoczęła.
Dużo bardziej zaawansowane prace - choć też nie obyło się bez poślizgu - są przy innej prywatnej inwestycji. Chodzi o budowę apartamentów pod hasłem Marina Royal w Darłówku Zachodnim. Według naszych informacji budowa pierwszego z trzech budynków ma rozpocząć się w tym roku, a tempo budowy kolejnych będzie zależało od koniunktury gospodarczej i zainteresowania sprzedażą mieszkań położonych bezpośrednio nad morzem. Z punktu widzenia władz miasta dobrze by było, by prowadzona przez Belgów inwestycja ruszyła w ciągu najbliższych miesięcy.

Kolejna bolączka, o której najcześciej mówią nasi czytelnicy, to fatalny stan wielu budynków, w kórych mieszczą się mieszkania komunalne. Zdaniem lokatorów miasto porywa się na wielkie inwestycje portowe, a zapomina o tym, że wielu mieszkańców nie stać na zakup czy wynajęcie nowego mieszkania czy apartamentu nad morzem. Ludzie chcą żyć, nawet skromnie, ale w lokalach, które zapewni im samorząd. Tymczasem w tegorocznym budżecie zabrakło pieniędzy na remonty budynków, w których znajdują się mieszkania komunalne.
Minusów nie można za to stawiać oceniając życie kulturalne Darłowa. Niewątpliwie na pierwszy plan wybija się tu Bałtyk Festiwal Media i Sztuka, który szybko stał się sztandarową wakacyjną imprezą w mieście. Przyjazd dziennikarzy, ludzi świata mediów i sportu oraz niekonwencjonalna forma imprezy organizowanej jako cykl nieformalnych spotkań w nadmorskim klimacie - wszystko to sprawia, że Darłowo wyróżnia się na kulturalnej mapie Polski. Do tego świadomie stara się wspierać niesztampowe projekty - jak choćby Dni z Dobrą Książką, Reggaenvalde Festiwal czy Pociąg do Jazzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!