Pobiegnij i oddaj krew!

  Pobiegnij i oddaj krew!

  Radek Koleśnik

  Głos Koszaliński

  Głos Koszaliński

  Rozmowa z Joanną Cyparską, opiekunką szkolnego koła PCK w Zespole Szkół nr 10 w Koszalinie, które propaguje honorowe krwiodawstwo.
  Pani Joanna oddała na razie trzy litry krwi, ale członkowie jej koła PCK,którym się opiekuje, tych litrów oddali już kilkadziesiąt.

  Pani Joanna oddała na razie trzy litry krwi, ale członkowie jej koła PCK, którym się opiekuje, tych litrów oddali już kilkadziesiąt. ©Radek Koleśnik

  Pobiegnij z nami w sobotę, 25 maja!  Pobiegnij z nami w sobotę, 25 maja!


  Tegoroczny bieg śniadaniowy, organizowany tradycyjnie przez Radio Koszalin i
  "Głos Koszaliński", przebiega pod hasłem "Bieganie mamy we krwi". W tym roku akcja nie tylko promować ma zdrowy tryb życia, ale i honorowe
  krwiodawstwo.
  Tegoroczna edycja akcji "Biegiem po zdrowie" odbędzie się składać się będzie z dwóch części - biegu ulicami Koszalina oraz rodzinnego festynu
  rekreacyjnego. Bieg rozpocznie się o godzinie 12.00 przed budynkiem
  Radia Koszalin przy ulicy Piłsudskiego 41. Na mecie już o godzinie 12.00 rozpocznie się rodzinny festyn rekreacyjny, na który składać się będą prezentacje sportowe i artystyczne. Wszystkim chętnym zapewniamy możliwość sprawdzenia się w różnych konkurencjach sportowych i zabawach na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Tutaj także każdy zawodnik, który ukończy bieg otrzyma zdrowy posiłek.
  Dodatkowo będzie można oddać krew w specjalnym krwiobusie lub w stacji krwiodawstwa.
  Zapisy chętnych do wzięcia udziału w akcji prowadzone są do 24 maja w siedzibie Radia przy ulicy Piłsudskiego 41 oraz bezpośrednio przed rozpoczęciem
  biegu.  Jak to się stało, że postanowiła Pani zostać honorowym dawcą?


  - Opiekuję się szkolnym kołem PCK. Pierwszy raz krew oddałam rok temu, by dać moim podopiecznym dobry przykład. Powiedzieć im, jak to naprawdę wygląda. Dla mnie to było takie oczywiste.


  - Jakie były Pani wrażenia podczas tego "pierwszego" razu? Strach? Przerażenie?  - Na szczęście nigdy nie bałam się igły, nie byłam, więc przerażona. Ponieważ uczestniczyłam w prelekcjach dotyczących krwiodawstwa, wiedziałam doskonale, na czym to polega, jak to wygląda w praktyce.


  - Na jednym razie się skończyło?


  - Nie, jak na razie byłam sześć razy.


  - Jak uczniowie reagują na Pani prośby o oddawanie krwi?


  - Zawsze po takich zorganizowanych akcjach, po prelekcjach, przybywa nam honorowych dawców. Uczniowie z naszej szkoły chętnie oddają krew. Na liście mamy około 40 krwiodawców. Nie wiem, co dzieje się później, gdy uczniowie opuszczają mury naszej szkoły, ale wierzę, że dalej oddają krew.


  - Więcej macie w klubie dziewczyn czy chłopaków?


  - Mężczyzn, ale podejrzewam, że to dlatego, że jesteśmy raczej męską szkołą. Zauważyłam, że sporo dziewczyn z Bonina oddaje krew.


  - W tym roku nasz "Bieg po zdrowie" promuje honorowe krwiodawstwo, oczywiście obok zdrowego trybu życia. Będzie Pani w sobotę razem z nami?


  - Namówię koleżanki i pójdziemy. Bo żeby pobiec, musiałabym trochę potrenować.


  Słodkie okazje z wysokimi rabatami

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo