Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wybrać: dom czy mieszkanie?

Zbigniew Marecki [email protected]
Zaletą domu jest to, że nie trzeba martwić się sąsiadami. Jednak, gdy często wyjeżdżamy, nie będzie miał kto się nim zaopiekować.
Zaletą domu jest to, że nie trzeba martwić się sąsiadami. Jednak, gdy często wyjeżdżamy, nie będzie miał kto się nim zaopiekować. Fot. Archiwum
Zanim spełnisz marzenie o mieszkaniu. Na co się zdecydować - dom czy mieszkanie?

Zaczyna się od marzenia o własnych czterech ścianach i kawałku podłogi. Oglądasz programy telewizyjne o urządzaniu i dekorowaniu mieszkań, kupujesz magazyny wnętrzarskie, a w wyobraźni meblujesz już pokoje i dobierasz wystrój łazienki albo kuchni. Jednak gdy już naprawdę dojrzejesz do mieszkaniowej inwestycji, musisz podjąć kilka zasadniczych decyzji, które wymagają zastanowienia, bo zakup mieszkania albo domu oznacza rozmaite konsekwencje dla całej rodziny.

Najpierw musimy zwołać rodzinną naradę i postanowić, jak chcemy żyć: w domu czy mieszkaniu? Oczywiście marzenia nie mogą być oderwane od rzeczywistości. Musimy je skonfrontować z naszą sytuacją życiową: dochodami rodziny, jej możliwościami ekonomicznymi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat oraz rezerwami finansowymi, którymi dysponuje lub które możemy stworzyć, aby wzrost wydatków nie zniszczył podstaw naszej egzystencji.

Z sąsiadami czy bez

Jeśli uznamy, że stać nas na mieszkaniową inwestycję, to trzeba dokonać zasadniczego wyboru: czy chcemy żyć w mieszkaniu w bloku lub apartamentowcu z sąsiadami za ścianą , czy też wolimy dom na własnej działce, najlepiej z dala od innych - na peryferiach miasta albo na podmiejskiej wsi? Przy okazji trzeba też rozważyć, czy wolimy kupno mieszkania lub domu na rynku wtórnym czy raczej jesteśmy spragnieni przygody z budowaniem, która daje możliwość zrealizowania od początku swojego marzenia o idealnym, stworzonym tylko dla nas lokalu.

Jeśli zdecydujemy się na budowę nowego domu, to trzeba zacząć od znalezienia odpowiedniej działki. W centrach miast raczej jej nie kupimy, bo tam już dawno zbudowano domy, a wolne działki są tak drogie, że ich cena skutecznie nas zniechęci do takiego pomysłu. Warto więc od razu rozejrzeć się po peryferiach miastach lub na terenach podmiejskich. Tam działki z pewnością będą tańsze , a na dodatek zapewne i większe.

Wizja lokalna konieczna

Zanim jednak zdecydujemy się na jej kupno, najpierw trzeba się wybrać na dokładną wizję lokalną. Przyjrzyjmy się okolicy, bo liczą się nie tylko ładny widok i atrakcyjne położenie, ale także dojazd, stan dróg, sąsiedztwo czy to, jak daleko od działki znajdują się nasze miejsce pracy, najbliższy sklep, stacja benzynowa, przystanek autobusowy, szkoła, las, jezioro czy inne tereny rekreacyjne. Nie bez znaczenia jest także to, czy do tego miejsca dociera energia elektryczna, połączenie telefoniczne oraz jakie źródła ogrzewania będą możliwe do zastosowania.

Pomyśl o ogrodzie

Jeśli interesujemy się ogrodnictwem, warto także zadać sobie pytanie, czy wielkość działki wystarczy, aby na niej można było stworzyć swój przytulny i prywatny ogród. W przypadku budowy domu z dala od miejsca pracy lub nauki dzieci musimy też wziąć pod uwagę to, że raczej trzeba będzie kupić drugi samochód dla rodziny, bo szybko się okaże, że w grę wchodzi tyle dojazdów, że jednym samochodem trudno będzie sprostać oczekiwaniom wszystkich członków rodziny.

Nie bez znaczenia jest i to, że dom oznacza, że odtąd wszystkie obowiązki związane z jego utrzymaniem i bezpieczeństwem będą spoczywały na naszej głowie. Zapłacimy nie tylko większy podatek od nieruchomości, ale także będziemy musieli pamiętać o odśnieżaniu czy podpisywaniu umów na odbiór śmieci, dostarczanie wody i energii elektrycznej oraz wywóz lub odprowadzanie ścieków. Nikt nas w tym nie wyręczy. Nie będziemy się mogli odwołać do administratora lub decyzji wspólnoty, gdy pojawią się wydatki związane z większymi lub mniejszymi naprawami i remontami.

Zatem może jednak mieszkanie? To jest zapewne rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie chcą się obciążać dodatkowymi obowiązkami. Choć cena metra kwadratowego mieszkania jest zwykle wyższa od ceny metra kwadratowego domu, to za to oszczędzimy na kosztach komunikacji, będziemy mieszkać bliżej centrum, a większość członków rodziny poczuje się bardziej niezależna. Jeśli jeszcze poznamy się i zaprzyjaźnimy z miłymi sąsiadami to nasze życie towarzyskie może się bardzo ożywić i wzrośnie także nasze poczucie bezpieczeństwa.

Wybór nie jest łatwy, bo pod uwagę trzeba wziąć szereg uwarunkowań. Musimy jednak go dokonać spokojnie i rzetelnie, bo zwykle decyduje o tym, jak nasze życie będzie wglądało przez najbliższe lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!