Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aptekarz radzi - leki popijaj tylko wodą

Magdalena Olechnowicz
Mieć dobry lek, to jedno. Dobrze go użyć, to inna sprawa.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest to, czym i jak popijamy leki. Od ilości płynu zależy stężenie leku w organizmie.
- Są leki słabo i dobrze rozpuszczalne. Dla leków dobrze rozpuszczalnych w wodzie nie ma większego znaczenia, jaką ilością wody je popijemy. Wystarczy 20 ml. Jednak są leki trudno rozpuszczalne, które należy popić 250 ml, czyli szklanką wody - mówi Dorota Kolos, farmaceutka z Apteki Dyżurnej w Słupsku. - Trudno rozpuszczalne leki to m.in. antybiotyki zawierające amoksycylinę czy erytromycynę oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy, do których należy m.in. aspiryna.
Problem w tym, że pacjenci często nie wiedzą, czy lek jest dobrze, czy trudno rozpuszczalny.

- Nie muszą wiedzieć, dlatego najbezpieczniej jest popić lek wodą, która zajmuje około 3/4 szklanki. Najzwyklejszą, przegotowaną wodą - nie mineralną, nie z kranu - twierdzi farmaceutka.
Czysta woda nie zawiera substancji, które mogą wejść w interakcje z lekiem, ani nie ma odczynu, który mógłby upośledzać aktywność substancji czynnej zawartej w tabletce.
Leki często są podawane z sokami i napojami, aby zamaskować nieprzyjemny smak lub po to, aby ułatwić doustne zażycie leku pacjentom mającym trudności w przełykaniu pigułek. W wielu przypadkach dotyczy to dzieci lub ludzi starszych. Tymczasem jeśli miesza się medykamenty z sokami lub napojami (toniki, cole), można spodziewać się komplikacji z wchłanianiem leku. Jest ono obniżone, gdyż większość soków ma odczyn kwaśny.

- Wrażliwe na środowisko kwaśne są antybiotyki. Istnieją zalecenia, aby leków takich jak penicylina, ampicylina, kloksacylina, erytromycyna, a także fluorouracyl i metotreksat, nie popijać roztworami kwaśnymi, a także podczas kuracji nie pić nadmiernej ilości soków, ponieważ leki te ulegają wówczas częściowemu rozkładowi - mówi Dorota Kolos.

Poza tym soki cytrusowe zawierają flawonoidy. Niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z lekami i powodować efekty niepożądane. Niebezpieczna jest np. interakcja soku grejpfrutowego z lekami przeciwhistaminowymi, ponieważ znaczny wzrost ich stężenia we krwi powoduje zaburzenia rytmu serca.
Również herbata i kawa nie są napojami, które mogą być zalecane do popijania leków.

- Garbniki w nich zawarte zmniejszają wchłanianie alkaloidów, osłabiają też działanie niektórych neuroleptyków - mówi farmaceutka.
Obecna w kawie kofeina może nasilać efekty działania teofiliny na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy, powodując niepokój, zaburzenia snu, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca (tachykardia), bóle głowy i skurcze mięśni. Podobne objawy mogą wystąpić po zastosowaniu napojów zawierających kofeinę, takich jak: Coca-Cola, Pepsi, napoje energetyzujące (Red Bull) i inne.
Niewskazane jest także mleko.
- Wapń obecny w mleku tworzy trudno rozpuszczalne kompleksy z lekami zmniejszając ich wchłanianie - mówi Kolos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!