Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie

Piotr Polechoński
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie
Kościół katedralny w Koszalinie jest najstarszym zabytkiem w mieście.
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru GospodarczegoSupported
Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Supported by a grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Financial Mechanism

Wartość artystyczna i historyczna tego obiektu, jego architektura oraz dawne i obecne wyposażenie wnętrza, stanowią dziś o uroku i pięknie gotyckiej prostoty tego kościoła. Został on wzniesiony w latach 1300-1333. Patronat nad nim sprawowały cysterki. Każdy proboszcz pełnił równocześnie funkcję kapelana klasztornego. Przez 200 lat świątynia ta była świątynią katolicką.

Po ogłoszeniu reformacji (1517) kościół w 1534 roku stał się świątynią protestancką. Pierwsze kazanie luterańskie w dniu 16 lipca 1531 roku wygłosił kaznodzieja Mikołaj Klein z Lubeki. Kościół związany integralnie z miastem i jego historią, zachował się w niezmiennej formie architektonicznej, mimo licznych pożarów miasta (1504 r., 1718 r., 1760 r., 1812 r.) jak również wojen.

Pierwsza gruntowna restauracja świątyni miała miejsce w XIX wieku, w latach 1842-1845. 16 kwietnia 1845 roku odbyła się wielka uroczystość oddania kościoła do użytku, w której uczestniczył Fryderyk Wilhelm IV. Kolejną dużą restaurację kościół przeszedł w latach 1914-15. Istotne zmiany nastąpiły po drugiej wojnie światowej. Po czterech wiekach historii ewangelickiej, 17 czerwca 1945 roku odbyła się w kościele Mariackim pierwsza msza katolicka odprawiona przez franciszkanów, którzy od tego czasu opiekowali się parafią przez niemal trzydzieści lat. Zniszczenia i pożary 1945 roku oszczędziły kościół. 28 czerwca 1972 roku, wraz z powołaniem przez Pawła VI nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafialny kościół NMP ustanowiony został katedrą. Dwa lata później 17 czerwca 1974 roku oo. franciszkanie przekazali obowiązki duszpasterskie klerowi diecezjalnemu.
"Maryja i inni"
Elementem unikalnym i bardzo interesującym jest konstrukcja belkowa wewnątrz wieży, stanowiąca rusztowanie dla dzwonów. Wzmianka historyczna o pierwszym o pierwszym dzwonie w koszalińskim kościele farnym pochodzi z 1625 r. Był on odlany w Szczecinie i ważył ponad 2550 kg. W 1914 r. kościół miał już cztery dzwony, które w czasie wojennym zostały zarekwirowane dla celów wojskowych. Obecnie katedra posiada cztery dzwony odlane w poznaniu w 1980 r. Największy "Maryja" -2067 kg; następnie "Wojciech - Maksymilian" - 1243 kg; trzeci "Paweł IV - Jan Paweł II" - 650 kg i najmniejszy "Józef - Ignacy" - 570 kg. Do wyposażeń starych świątyń należał zegar. Najstarsza wzmianka o zegarze na wieży koszalińskiej fary pochodzi z 1555 r. Dzisiejszy zegar jest już nowszy - pochodzi z 1754 r.
Kilka lat temu jego mechanizm został odłączony. Przy okazji odnowienia cyferblatów zastąpiono go nowoczesnym, sterowanym radiem elektronicznym urządzeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!