Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania w Koszalinie. Myślisz, że jesteś zdrowy? Sprawdź to!

Joanna Boroń
Archiwum
Koszaliński szpital zaprasza do swojej poradni onkologicznej przy ulicy Orlej na bezpłatne badania, By wziąć w nich udział nie trzeba skierowania.

W ramach organizowanej przez koszaliński szpital białej soboty onkologicznej koszalinianie mogą przebadać swoje znamiona. Dodatkowo przychodnia onkologiczna zaprasza panie na badania piersi.

W sobotę panie będą mogły skorzystać z badań USG piersi, oraz mammografii. USG piersi to badanie przeznaczone dla pań poniżej 50 roku życia. Natomiast z badań mammograficznych skorzystać mogą panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych takich badań. Badania wykonywane są bez skierowania, po wypełnieniu ankiety i podaniu numeru PESEL. Na badanie mammograficzne należy zabrać wyniki poprzedniego badania (zdjęcia).

Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Ale nie tylko one. Rak piersi należy do grupy nowotworów, w której nie ma jednego silnego czynnika powodującego zachorowanie. Czas aktywności hormonalnej, czyli czas od pierwszej miesiączki do ostatniej, ma istotne znaczenie. Im jest dłuższy, tym ryzyko zachorowania jest większe. Również wiek urodzenia pierwszego dziecka - czym później rodzi się pierwsze dziecko, tym ryzyko się zwiększa.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, szczególnie regularna samokontrola piersi. Samodzielne badanie piersi jest najprostszą metodą wczesnego wykrywania guzków i innych nieprawidłowości w piersiach. Uważa się, że każda kobieta od 25. roku życia powinna wykonywać takie badanie, niestety wykonuje je ok. 3% kobiet. Ważne, aby robić je systematycznie w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, najlepiej 2-3 dni po miesiączce.

Już tradycyjnie poradnia onkologiczna zaprasza na badanie znamion. Nie ma przypadku w tym, że takie profilaktyczne badania zaplanowano na wrzesień. Nadmiar słońca w rozwoju tej groźnej choroby na dużo znaczenie.

Czernik najczęściej, bo aż w 90% przypadków lokalizuje się na skórze, ale może też rozwijać się wszędzie tam, gdzie obecne są melanocyty, a więc na błonach śluzowych jamy ustnej, odbytnicy, pochwy, a nawet w gałce ocznej czy pod paznokciem. Ważne jest, by wiedzieć, że wcześnie rozpoznany czerniak może być całkowicie wyleczalny. Za dużą umieralność związaną z tym nowotworem odpowiada głównie zbyt późne zgłoszenie się do lekarza.

Początek badań - zarówno pod kątem czerniaka jak i raka piersi, w sobotę o godzinie 8 w przychodni onkologicznej przy ulicy Orlej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!