Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Koszalinie powiększa się o sześć hektarów

Piotr Polechoński
Nowa część cmentarza to nie tylko dodatkowe miejsca na  groby. Hektar powierzchni zostanie zagospodarowany przez niezbędną infrastrukturę, w tym  drogi i chodniki
Nowa część cmentarza to nie tylko dodatkowe miejsca na groby. Hektar powierzchni zostanie zagospodarowany przez niezbędną infrastrukturę, w tym drogi i chodniki Radosław Brzostek
Sześć hektarów powierzchni, z tego hektar na samą infrastrukturę, miejsce na 3 tysiące grobów. Rozpoczął się pierwszy etap budowy nowej części koszalińskiego cmentarza komunalnego

Cmentarz komunalny w Koszalinie to jedna z największych nekropolii na Pomorzu. Dziś spoczywa tutaj około 50 tysięcy osób. Okazuje się jednak, że cmentarz musi być szybko rozbudowany, bo brakuje miejsc na nowe pochówki.

Pierwszy etap zwiększenia jego powierzchni właśnie się rozpoczął i zakończyć się ma w maju przyszłego roku. Do tego czasu w cmentarz zamienią się nowe dwa hektary, na których będzie można pochować tysiąc osób. Koszt inwestycji to 1 mln 650 tys. zł.

- Kolejny, ostateczny już etap rozbudowy ma zostać wykonany do końca 2017 roku - informuje Grzegorz Śliżewski z koszalińskiego Urzędu Miejskiego. - Wtedy nowa część cmentarza zyska już swoją docelową powierzchnię, czyli sześć hektarów. Łącznie zostanie tutaj przygotowanych 3 tysiące miejsc na nowe groby - mówi Grzegorz Śliżewski.

Nowo budowana część koszalińskiej nekropolii to nie tylko groby. Hektar powierzchni zostanie zagospodarowany przez niezbędną infrastrukturę. W jej ramach powstaną drogi z kostki betonowej, chodniki z płyt drogowych, nawierzchnie żwirowe, wodociąg, kanalizacja deszczowa, punkty czerpania wody, ogrodzenia stałe i tymczasowe, zbiornik retencyjny. Sporo pracy pochłonie też wycinka drzew i krzewów oraz wykonanie trawników i nasadzeń. W drugim etapie inwestycji zostanie postawione również nowe kolumbarium, czyli zbiorowy grobowiec w formie ściany ze specjalnymi niszami na urny z prochami zmarłych.

Powstająca nowa część cmentarza to kontynuacja kierunku jego rozbudowy, który został zapoczątkowany w latach 90., gdy nekropolię powiększono o teren leżący za torami kolei wąskotorowej. To spowodowało, że dziś koszaliński cmentarz stanowi ewenement w skali kraju: przez jego teren przebiegają tory Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, na której prowadzone są przewozy (z przerwą w latach 2001-2008). Warto też przypomnieć, że podczas przebudowy ulicy Zwycięstwa robotnicy natrafili na poniemieckie płyty nagrobne lub ich części. Odzyskane w ten sposób pomniki przewieziono na cmentarz i utworzono z nich lapidarium rzeźby nagrobnej. Uroczystego odsłonięcia dokonano 23 maja 2002 roku

Cmentarz komunalny

Nekropolia przy ulicy Gnieźnieńskiej powstała w 1897 roku (zastępując stary cmentarz zlokalizowany w parku przy dzisiejszej ulicy Młyńskiej, wokół Koszalińskiej Biblioteki Publicznej). Była ona znacznie oddalona od miasta i przez wiele lat ówcześni koszalinianie byli do tej decyzji nie najlepiej usposobieni. Decydowały o tym słabe zagospodarowanie oraz mało urokliwy teren.
Dopiero po jakimś czasie powiększono cmentarne aleje, nasadzono drzewa i krzewy. Przy głównej bramie cmentarnej przez długie lat stał biały krzyż z napisem "Jezus żyje". Dawnych niemieckich mieszkańców chowano tutaj jeszcze do 1947 roku, a pochówki ludności polskiej rozpoczęto od południowej strony.
Ostatnie przedwojenne grobowce i nagrobki zostały zlikwidowane na początku lat 70. Do końca 1947 roku spoczęło na cmentarzu 3.254 Niemców.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!