Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia z superwiatraka pod Darłowem [wideo]

Rafał Nagórski
Widok wnętrza gigantycznej wieży, która, mimo że wciąż jest w budowie, już wyróżnia się na tle wiatraków kręcących się w pobliżu. Wieża ma mieć 133 metry wysokości
Widok wnętrza gigantycznej wieży, która, mimo że wciąż jest w budowie, już wyróżnia się na tle wiatraków kręcących się w pobliżu. Wieża ma mieć 133 metry wysokości RADEK KOLEŚNIK
Pod Postominem powstaje olbrzymi wiatrak. Wysokość samej wieży wyniesie 133 metry. Inwestor zapowiada, że będzie to największa konstrukcja w kraju.

Choć budowa jeszcze trwa, już teraz inne wiatraki wokół Postomina wyglądają przy tej konstrukcji jak malutkie wiatraczki. Wieża dopiero pnie się do góry, a już robi niesamowite wrażenie. - To będzie największy wiatrak w kraju - mówi Kazimierz Ordon z firmy Megawat Polska, która do tej pory wybudowała w regionie osiem wiatraków, ale o mniejszych gabarytach i mniejszej mocy.
Wiatrak powstający w Marszewie będzie miał 133 metry wysokości, rozpiętość śmigieł wyniesie 115 metrów, jednak dopiero widok wnętrza powstającej wieży unaocznia, jak potężna będzie to konstrukcja.

Wchodząc do środka mamy wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w sporej hali produkcyjnej, pośrodku której znajduje się drabinka i miejsce na windę. Co ciekawe, przy tej inwestycji pracuje największy dźwig w kraju o udźwigu 700 ton. Wykonawcą jest firma Enercon z Poznania.

- Będzie to pierwszy wiatrak, którego wieża w całości będzie betonowa. Dodatkowo śmigła będą tak skonstruowane, że będzie dwa razy ciszej - podkreśla Kazimierz Ordon. Moc turbiny to 3 Megawaty.

Budowa ma potrwać do końca października. Na początku września do Marszewa mają dotrzeć śmigła, które ze względu na swoją wielkość będą musiały być transportowane w dwóch częściach. Będzie to spore wyzwanie logistyczne. - Tak wielkie konstrukcje powstają jedynie w Niemczech. My jako pierwsi budujemy taki wiatrak w Polsce - dodaje inwestor.

Koszt tej wyjątkowej inwestycji to 24 miliony złotych. Inwestor chce wkrótce postawić więcej tak potężnych konstrukcji. - Powód jest prosty. Im większy wiatrak, tym mniejsze koszty pozyskiwania energii - podkreśla inwestor.

Coraz więcej śmigieł

W gminie Postomino kręci się obecnie 58 śmigieł
- Wiatrak powstający w Marszewie będzie oczywiście największym i o największej mocy - 3 Megawatów. Już teraz widać, jak wieża wyróżnia się na tle innych turbin - podkreśla Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino. Wiatrak gigant będzie więc 59. wiatrakiem w gminie.

Warto dodać, że ruszyła też budowa 9 kolejnych, ale mniejszych śmigieł w Nosalinie. To druga część inwestycji realizowanej przez firmę Tauron. Ta farma składąjąca się do tej pory z 41 śmigieł oddawana była do użytku jako trzecia największa w naszym kraju. Tworzą ją turbiny Vestas każda o mocy 2 MW, co daje łączną moc zainstalowaną równą 82 MW.
- Nasze plany zagospodarowania dopuszczają budowę wiatraków w kolejnych lokalizacjach, ale obecnie nikt nie planuje budowy kolejnych farm - poinformował nas wójt Bojkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!