Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dot. parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych. Teraz grzywna to nawet 2 tys. zł

Joanna Krężelewska
Przepisy doprecyzowały też liczbę miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na parkingach przy drogach publicznych, np. jeśli parking liczy  16-40 miejsc, koperty mają być dwie
Przepisy doprecyzowały też liczbę miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na parkingach przy drogach publicznych, np. jeśli parking liczy 16-40 miejsc, koperty mają być dwie Radek Koleśnik
Spryciarze, którzy korzystali z "pożyczonych" kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, mogą zapłacić nawet 2 tys. grzywny

Nowe, obowiązujące od początku lipca przepisy, zmieniły zasady parkowania na miejscach dla inwalidów. Korzystać z nich mogą jedynie kierowcy, którym przyznane zostały czasowe, opatrzone hologramem, imienne karty ze zdjęciem i podpisem właściciela. Do ich otrzymania uprawnieni są niepełnosprawni, którzy mają ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się. Niezbędne jest stanowisko przewodniczącego powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności.

Wszystkie dotychczas wydane karty parkingowe straciły już ważność. - Według ministerialnych szacunków po zmianie przepisów kart ma być o 70 procent mniej - mówi Anna Ginda, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych w koszalińskim Urzędzie Miejskim. W skali kraju po weryfikacji uprawnienia będzie mieć ok. 180 tys. osób.

Zmiana przepisów ma uderzyć w pełnosprawnych spryciarzy przez samych niepełnosprawnych nazywanych "spadkobiercami". - Korzystają z miejsc parkingowych przeznaczonych dla nas, legitymując się kartą zmarłego dziadka albo niepełnosprawnej babci, która od lat nie jeździ samochodem. Nie rozumieją, że dla nas, osób poruszających się na wózkach, o kulach, tych kilkadziesiąt metrów, które będziemy mieć bliżej do sklepu czy urzędu, ma ogromne znaczenie - mówi z wyrzutem jedna niepełnosprawna mieszkanka Koszalina.

Od 2002 r. do września 2014 roku w Koszalinie wydano 4,8 tys. kart. Po zmianie przepisów i weryfikacji stopnia niepeł- nosprawności - do dziś karty otrzymało 495 osób (w powiecie - 182 osoby).

A jak z parkowaniem na kopertach jest w samym Koszalinie? Jednym z priorytetowych działań Piotra Simińskiego, kiedy został komendantem Straży Miejskiej, była walka z pełnosprawnymi, którzy zostawiają auta na kopertach. - Od 2011 roku liczba osób, ukaranych za to wykroczenie mandatem stale malała, a to oznacza, że świadomość kierowców jest coraz większa - podkreśla komendant. I tak w 2012 roku strażnicy w takich przypadkach interweniowali 216 razy, wypisali 50 mandatów, w ubiegłym roku - 80 razy, a dla 16 kierowców takie spotkanie kończyło się mandatem.

Co ważne, zmiany dotyczą też wysokości grzywien. Za zajęcie miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej bez uprawnień grozi mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. I - to nowość - za posługiwanie się cudzą kartą kierowca zapłaci już 800 zł mandatu (5 pkt) albo grzywnę do 2 tys. złotych.
Po kartę parkingową zgłaszać się można do Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepeł-nosprawności przy ul. Podgórnej w Koszalinie. Potrzebne będzie zdjęcie, kopia orzeczenia oraz dowód opłaty (21 zł).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!