Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz ostrzega: Na upały najbardziej narażone są małe dzieci

Joanna Boroń
Aleksandra Markiewicz
Aleksandra Markiewicz Radek Koleśnik
Z doktor Aleksandrą Markiewicz z Przychodni Lekarzy Rodzinnych Sanatus rozmawiamy o tym, jak przetrwać upały.

Przeżywamy falę upałów, 30 stopni i więcej. O czym powinniśmy pamiętać, by ten czas przetrwać bezpiecznie?
Zacznijmy od skóry. Przede wszystkim musimy pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrem, i to jak najwyższym, najlepiej 50+. W godzinach najsilniejszej ekspozycji, czyli od godziny 11 do 16, kremy z silnym filtrem to konieczność, podobnie jak nakrycie głowy! Powinniśmy też dużo pić.

Dużo, czyli ile?
Ja zalecam dwa - trzy litry wody, bo to ona najlepiej gasi pragnienie. Rodzice muszą pilnować, by dzieci, szczególnie te najmłodsze, piły w ciągu dnia dużo wody. Przestrzegam przed piciem alkoholu.

Gdy już jesteśmy przy dzieciach... To one są najbardziej narażone?
Osoby starsze, sercowcy i małe dzieci. Tyle, że dzieci są nieświadome niebezpieczeństw. Apeluję do rodziców, by pamiętali o filtrach, czapkach, oraz by nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiali dzieci w zamkniętym samochodzie. Skutki mogą być tragiczne!

Dzieci, ale nie tylko one, lubią aktywnie spędzać czas. Czy podczas upałów to bezpieczne?
Jeśli chcemy pobiegać, czy pojeździć na rowerze to oczywiście możemy to zrobić, ale z samego rana, albo po godzinie 19, kiedy temperatura spada.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Przegrzanie objawia się osłabieniem, bólami i zawrotami głowy, wzmożonym pragnieniem, nudnościami, a nawet wymiotami. Objawami współtowarzyszącymi mogą być skurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg, wskutek zaburzeń elektrolitowych. Przy silnym przegrzaniu mogą wystąpić zaburzenia oddychania, utrata przytomności i drgawki.

Jak sobie poradzić ze skutkami przegrzania organizmu?
Bezwzględnie zejść ze słońca, najlepiej w chłodne miejsce. Powinno się schładzać ciało okładami, spryskiwaniem wodą i wachlowaniem. Co kilka minut należy pić chłodny, lekko osolony płyn, ewentualnie napój izotoniczny, pamiętając, że nie wolno podawać takiej osobie żadnych leków przeciwgorączkowych ani napojów lub środków z kofeiną oraz alkoholu.

Na koniec postraszmy. Czym może się skończyć zignorowanie tych rad?
Nadmiar słońca i wysoka temperatura najgroźniejsze skutki będzie miała dla małych dzieci i osób starszych. Odwodnienie może się skończyć tragicznie, nawet zgonem. Szok termiczny, czy gwałtowna reakcja uczuleniowa na słońce - również. Szczególnie uważać powinny osoby z problemami kardiologicznymi. Fala upałów zwykle zbiera śmiertelne żniwo wśród chorych na serce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!