Polski wróci z brązem

Brązowy medal Igrzysk Europejskich to największy sukces w sportowej karierze Mateusza Polskiego. Archiwum M. Polskiego
Zawodnik z Karlina obronił honor polskich pięściarzy.

Swoją trzecią - i ostatnią walkę - na ringu w stolicy Azerbejdżanu, Baku, stoczył Mateusz Polski z Róży Karlino. Po dwóch zwycięskich pojedynkach w 1/8 i 1/4 finału, podopieczny klubowego trenera Tomasza Różańskiego uległ w półfinale wagi lekkiej (do 60 kg) Francuzowi Sofiane Oumihowi. Polski zakończył swój występ z brązowym medalem. Karlinianin to jedyny polski medalista pierwszych Igrzysk Europejskich w boksie mężczyzn.

Trzy medale wywalczyły polskie pięściarki: brązowe Lidia Fidura (w finale tegorocznych mistrzostw Polski pokonała ją Elżbieta Wójcik z Róży!) i Aneta Rygielska, a srebrny Sandra Drabik. M. Polski sprawił niespodziankę, pokonując 2:1 w ćwierć-finale utytułowanego Białorusina Wazgena Safarjanca. Przed półfinałem trener Różański oceniał szanse na awans na 50 procent. Francuz okazał się jednak bardzo wymagającym rywalem. Dysponujący większym zasięgiem ramion Oumiha starał się utrzymać walkę w korzystnym dla siebie dystansie, co mu się udawało w 1. rundzie. W drugiej Polski kilka razy doszedł do rywala, spychając go do lin. Niestety, Oumiha wyprowadzał skuteczne kontry i również to starcie padło jego łupem. Także w ostatnim starciu zawodnik z Francji posiadał inicjatywę i ostatecznie wygrał na punkty 3:0 (30:27, 30:27, 30:27).

Warto dodać, że Oumiha mimo że młodszy od naszego pięściarza jest bardziej utytułowanym zawodnikiem na arenie międzynarodowej. Francuz zdobył złoty medal Igrzysk Śródziemnomorskich w 2013 r., a rok wcześniej był trzeci podczas młodzieżowych mistrzostw świata. W walce o złoty medal spotka się z reprezentantem gospodarzy, Albertem Selimowem.
Drugi start na arenach Igrzysk Europejskich ma za sobą pływaczka MKS Znicz Koszalin, Katarzyna Rogowska. 15-latka była ósma w swojej serii na 50 m stylem dowolnym. Wynik 27,67 s dał jej 46. miejsce.