Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To się nazywa pasja! Włocławianie mają największą kolekcję miar i wag w Polsce!

AIP
Największa ekspozycja miar i wag znajduje się od czwartku w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Pochodzi z kolekcji Marii i Marka Sandeckich.

Najpierw ta kolekcja znajdowała się w zaciszu domowym. Była prezentowana? Ależ wielokrotnie. W całym kraju, między innymi w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ale od czwartku jest eksponowana na wystawie stałej w Centrum Kultury Browar B we Włocławku.

Właścicielami kolekcji są włocławianie Maria i Marek Sandeccy. Zbiory liczą kilka tysięcy egzemplarzy. Są wśród nich odważniki z I wieku naszej ery. Najstarsza waga pochodzi z X wieku. Ile czasu zabrało zebranie takiej kolekcji? - Trzydzieści lat - odpowiada bez namysłu Marek Sandecki. Ta pasja związana jest z wykształceniem właściciela kolekcji. Będąc inżynierem mechanikiem z wykształcenia w 1 985 roku założył warsztat naprawy wag. Od tego się wszystko zaczęło. Pierwszym eksponatem była waga stołowa Przynoszone do naprawy stare wagi Marek Sandecki kupował i po remoncie, trafiały do powstającej kolekcji. - Zasadą byla , że wadze przywracana była sprawność metrologiczna i odtwarzana oryginalna kolorystyka - podkreślaj. - Dotyczy to przeważającej części eksponatów.

Pierwszym eksponatem była waga stołowa. Ten piękny okaz warszawskiej firmy Sperling nosi w katalogu numer 1 i jest ulubioną wagą właścicieli tej nietuzinkowej kolekcji. Dziś kolekcja Sandeckich stanowi największy zbiór wag stołowych w Polsce. Zbór ten liczy kilkaset eksponatów różnych systemów. W skład kolekcji wchodzą również wagi innych typów. Imponująco przedstawia się dział eksponatów, które pochłonęły Marię Sandecką. Chodzi o wagi kuchenne sprężynowe, zachwycające chociażby różnorodnością wzornictwa. Całość kolekcji uzupełniają odważniki, wśród których można znaleźć wiele ciekawych obiektów, i to z całego świata. Ale oczkiem w głowie Marka Sandeckiego jest waga aptekarska równoramienna z XIX wieku. Dotychczas eksponaty z tej kolekcji można było oglądać na wystawach czasowych. W ostatnich latach, dzięki internetowi kolekcja stała się dostępna dla wszystkich zainteresowanych w kraju i poza jego granicami.

I doczekała się publikacji. - Ponad 100 pozycji literatury i artykułów z zakresu metrologii jest ewenementem w tej rzadkiej dziedzinie muzealnej - dodaje Sandecki. Wagi z kolekcji Marii i Marka Sandeckich będą wykorzystywane także w celach edukacyjnych. Planowane są lekcje z mierzenia i warzenia, na przykład podpisu na kartce. Można się będzie także dowiedzieć, jak ie miary były stosowane w dawnej Polsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!