Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radar lotniczy w Skotnikach. Będzie zagrożeniem dla ludzi?

Rajmund Wełnic
W Skotnikach stanie radar lotniczy. Mieszkańcy o niczym nie mają pojęcia i nie wiedzą czy to będzie bezpieczne.
W Skotnikach stanie radar lotniczy. Mieszkańcy o niczym nie mają pojęcia i nie wiedzą czy to będzie bezpieczne. mon.gov.pl
W Skotnikach stanie radar lotniczy. Mieszkańcy o niczym nie mają pojęcia i nie wiedzą czy to będzie bezpieczne.

Na razie pisma o zamiarze postawienia w Skotnikach radaru lotniczego krążą między Urzędem Gminy Szczecinek a instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ruchu lotniczego w Polsce. A budowa urządzenia jest bliższa niż się komukolwiek wydaje, bo może ruszyć już w przyszłym roku. - Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje, że po uzyskaniu wszystkich pozwoleń, rozpoczęcie prac budowlanych możliwe jest w 2016 roku, oddanie operacyjne inwestycji mogłoby nastąpić w drugim kwartale w 2017 roku - informuje Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy PAŻP.

I wyjaśnia, jakie dokładnie plany ma Agencja. - W Skotnikach planowana jest lokalizacja tak zwanego radaru wtórnego, urządzenia do kontroli obszaru przestrzeni powietrznej kraju, dostarczającego informacje o położeniu statków powietrznych znajdujących się na dużej wysokości - mówi rzecznik. - Radar wtórny to urządzenie, które odbiera sygnały od samolotów wyposażonych w transpondery.

W praktyce to wieża o wysokości około 35 metrów, na której zainstalowana jest antena radaru. Najlepiej oczywiście, gdy taka instalacja stoi na jakimś wzniesieniu. W najbliższej okolicy Skotnik, położonych praktycznie na przedmieściach Szczecinka, są wzgórza od strony drogi krajowej nr 11. To 200-300 metrów od zabudowań mieszkalnych, jedno ze wzniesień od bloków w Skotnikach dzieli nie więcej niż kilkadziesiąt metrów.

Mieszkańcy wsi o planowanej inwestycji dowiedzieli się od naszego dziennikarza. - Pierwsze słyszę, niedawno było zebranie wiejskie, wybierano sołtysa, ale nikt nawet słowem o tym nie wspomniał - mówi Krzysztof Rudnicki. Podobne głosy usłyszeliśmy jeszcze od kilkunastu osób, z których każda robiła wielkie oczy, gdy pytaliśmy ją o radar lotniczy w Skotnikach. - Nie chodzi o to, że ludzie mają coś przeciwko, ale chcielibyśmy się dowiedzieć, czy to będzie bezpieczne dla nas - dodaje pan Krzysztof. - Ktoś powinien do nas przyjechać i przedstawić szczegóły, a nie uzgadniać coś poza naszymi plecami. - Działanie takiego urządzenia jest bezpieczne dla ludzi i środowiska - zapewnia Mikołaj Karpiński z PAŻP. - Moc radaru wtórnego jest znikoma w porównaniu z innymi radarami używanymi w lotnictwie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!