Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czasem dobra dieta to za mało by schudnąć

Redakcja
- Na Zachodzie oraz w większych miastach coraz częściej pacjenci podczas procesu odchudzania korzystają z pomocy dietetyka i psychologa - mówi psycholog Katarzyna Nagrabecka.

- Współpraca dietetyka i psychologa oraz innych specjalistów takich jak na przykład diabetolog, czy endokrynolog, pozwala na holistyczne podejście i podniesienie jakości usług co dla klienta przekłada się na szybszy, bardziej efektywny proces obniżania masy ciała i trwalsze rezultaty.

Diagnozowane i minimalizowane są bariery natury psychologicznej, które potrafią skutecznie utrudniać gubienie zbędnych kilogramów lub zniweczyć kilkutygodniowy wysiłek. Emocje, postawy, przekonania mocno wpływają na nasze wybory żywieniowe.

Narzędzia i wsparcie
- Dietetyk daje pacjentowi narzędzia do tego by schudnąć. Uczy go właściwych nawyków, pomaga dokonywać wyborów żywieniowych, komponować posiłki, wspiera go, ale czasem to nie wystarczy by uporać się z problemami - mówi Izabela Soja, doświadczony dietetyk z poradni
NaZdrowymSzlaku.pl

- Dlatego postanowiłyśmy z Katarzyną Nagrabecką połączyć nasze siły. - Badania, w których przoduje na przykład Australia, czy Kanada, wykazują, że takie podejście do pacjenta daje wymierne efekty: pacjenci szybciej tracą na wadze, maja lepsze samopoczucie, bo mają dodatkowe wsparcie w osobie psychologa. Mamy też już pierwsze dowody na to, że takie holistyczne podejście do klienta przynosi świetne rezultaty - mówi Katarzyna Nagrabecka (www.nagrabecka.pl).

- Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że jest grupa pacjentów, którzy choć bardzo chcą schudnąć, to nie mogą się zmobilizować, mają blokady, których źródeł czasem nawet nie są świadomi. Inni mają problemy natury psychologicznej, o których nie chcą ze mną rozmawiać - wyjaśnia Izabela Soja. - To utrudnia, a bywa, że i uniemożliwia proces odchudzania. Dietetyk jest takim mobilizatorem zewnętrznym, daje klientowi narzędzia. Ale do osiągnięcia trwałego sukcesu potrzeba jest mobilizacja wewnętrzna. - komentuje Izabela Soja. - Większość przypadków, z którymi mam do czynienia to przypadki osób, które swoje porażki w odchudzaniu umiejscawiają w innym miejscu, albo twierdzą, że nie mają żadnego problemu. Bywa, że pacjent do mnie przychodzi i mówi, że od lat jest na diecie i nie ma żadnych wyników.

Gdy sprawdzamy co rzeczywiście je okazuje się, że jego jadłospis wcale nie jest zły. Pytanie: dlaczego to nie działa? - mówi Pani Katarzyna. - Jednym z powszechnych problemów jest takie myślenie zero - jedynkowe, czyli wszystko albo nic, które prowadzi do tego, że jeden cukierek potrafi zakończyć dietę. Moim zadaniem jest wtedy wypracowanie z pacjentem właściwego podejścia. Praca z taka osoba jest ukierunkowana ściśle na problem związany ze zmianą lub utrzymaniem wagi. Ważne jest, aby pomóc jej schudnąć, a czasem po prostu zmienić jej złe postrzeganie ciała - wyjaśnia.

- Pomysł współpracy opiera się nie tylko na wzajemnych poleceniach, ale przede wszystkim na wspólnej dyskusji jak najlepiej możemy pomóc danemu pacjentowi. I do tego dialogu chcemy też zapraszać innych specjalistów, w przypadkach gdzie jest to niezbędne - mówią nasze rozmówczynie.

Dla ducha i ciała
Dziś z pomocy obu specjalistek korzystają pojedyncze osoby. Panie planują jednak organizować spotkania dla większej liczby osób, wykłady, podczas których będą przekazywać uczestnikom wiedzę o psychologicznych aspektach odchudzania oraz praktyczne rady na temat zasad zdrowego odżywiania się na co dzień. Więcej na: www.nagrabecka.pl oraz www.nazdrowymszlaku.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!