Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2015. Dziś matematyka i przyroda - TESTY, ODPOWIEDZI na gk24.pl

Sylwia Zarzycka
Egzamin gimnazjalny 2015. Matematyka i przyroda
Egzamin gimnazjalny 2015. Matematyka i przyroda Radosław Brzostek
Egzamin gimnazjalny 2015. Matematyka i przyroda to kolejne testy, które rozwiązują uczniowie ostatnich klas gimnazjów. Tuż po zakończeniu egzaminów zamieścimy testy i sugerowane odpowiedzi.

Egzamin gimnazjalny 2015. We wtorek był polski

,,Czy każdego celebrytę można nazwać człowiekiem sławnym"? - nad takim zagadnieniem zastanawiali się uczniowie trzecich klas gimnazjów. Rozpoczął się bowiem trzydniowy obowiązkowy egzamin, który ma sprawdzić nie tylko to, co uczniowie wiedzą, ale także jak rozumują, czy potrafią wyciągać wnioski, korzystać z podanych informacji, kojarzyć fakty i wydarzenia. Wysiłek jest to dla nich ogromny, poprzedzony wieloma godzinami powtórek i ćwiczeń, wieloma testami próbnymi i sprawdzianami.

Na wynikach egzaminu zależy nie tylko uczniom, ale także szkołom, bowiem są one brane pod uwagę przy wszelkiego rodzaju rankingach i postrzegane jako wyznacznik efektywności nauczania.

Gimnazjaliści zmagali się z blokiem humanistycznym. Pierwszy był test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zawierał, tak jak spodziewali się uczniowie, wiele pytań dotyczących starożytności, średniowiecza, początków państwa polskiego. Była też nielubiana przez nich tzw. oś chronologiczna oraz pytania, na które odpowiedzi można było znaleźć w przedstawionych tekstach źródłowych. Wystarczyło dobrze je przeanalizować.

>>> Egzamin gimnazjalny 2015. Historia, WOS - TEST, ODPOWIEDZI

W części z wiedzy o społeczeństwie uczniowie musieli wiedzieć m.in. kto w Polsce uchwala uchwały, jak wygląda skład Parlamentu Europejskiego oraz to, że zarządzanie budynkami komunalnymi to zadanie gminy.

Niespodzianka, dla jednych miła, dla innych nie, spotkała uczniów podczas drugiego testu, z języka polskiego.

Uczniowie byli przekonani, że na pytaniu otwartym będą musieli napisać rozprawkę, charakterystykę, w ostateczności list oficjalny, bo są to formy wypowiedzi, które w czasie nauki w gimnazjum muszą opanować. Zamiast tego mieli za zadanie stworzenie opowiadania "O podróży, podczas której wydarzyło się coś, co sprawiło, że ktoś stał się sławny".

>>> Egzamin gimnazjalny 2015. Polski - TEST, ODPOWIEDZI

- W przypadku tego egzaminu opowiadanie nie jest trafnym wyborem. Jest to forma, którą uczniowie ćwiczą w szkole podstawowej. Trudno więc, by teraz , gdy muszą się z nią zmierzyć, czuli się pewnie. Poza tym jestem zdania, że temat powinien dotyczyć lektury. Ten był bardzo ogólny, zbyt swobodny. Na pewno sprawdza umiejętność posługiwania się językiem polskim, znajomością zasad interpunkcji i ortografii, zasób słownictwa, ale moim zdaniem nie powinien znaleźć się na takim egzaminie - mówi Beata Korbak, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

Ponadto dodaje, że według niej, dwa pytania nie miały jednoznacznej odpowiedzi, m.in. to, które dotyczyło fragmentu II cz. "Dziadów".
Umiejętność analizowania i interpretowania wierszy uczniowie musieli wykazać na przykładzie "Drogi nie wybranej" Roberta Frosta. - Według mnie jest to raczej wiersz do dyskusji z nauczycielem na lekcji, a nie do udzielania jednoznacznych odpowiedzi interpretacyjnych.

Więc pytania, które go dotyczyły, mogły sprawić uczniom problem - ocenia Beata Korbak. Na sprawdzianie z języka polskiego były też dwa pytania z gramatyki, jedno łatwe, drugie, dotyczące orzeczenia imiennego, zdaniem i uczniów, i nauczycieli, trudne.

Egzamin gimnazjalny 2015. Środa to matematyka i przyroda - TESTY, ODPOWIEDZI

Środę rozpoczną od bloku przyrodniczego, czyli zestawu pytań z biologii, chemii, geografii i fizyki, na rozwiązanie których uczniowie będą mieli godzinę, a potem dostana zadania z matematyki. Jutro zostanie sprawdzona ich znajomość wybranego języka obcego, najczęściej jest to język angielski.

Wyniki egzaminu uczniowie i ich nauczyciele poznają dopiero ok. 20 czerwca. Są one bardzo ważne, bowiem w dużej mierze decydują o wynikach rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Dlatego uczniom, którym marzy się nauka np. w obleganym liceum bardzo zależy na tym, by zdać go na jak najwyższym poziomie.

A z tym poziomem bywa różnie. Od lat najgorzej wyglądają wyniki z matematyki. Najlepiej uczniowie radzą sobie z językiem obcym, nieźle z językiem polskim, średnio z historią i blokiem przyrodniczym.

Uwaga, gimnazjaliści. Tuż po zakończeniu każdego z egzaminów na naszym portalu zamieszczać będziemy sugerowane odpowiedzi do testów. Znajdziecie je TUTAJ >>> Egzamin gimnazjalny 2015. Testy i odpowiedzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!