Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwcy z Zegrza, czyli radzieckie odrzutowce z polską szachownicą

Łukasz Gładysiak
Skonstruowane w Związku Radzieckim samoloty MiG-21 piloci z Zegrza Pomorskiego używali przez ponad 20 lat. Dziś o nich i lotnisku przypomina pomnik znajdujący się w centrum Rosnowa.
Skonstruowane w Związku Radzieckim samoloty MiG-21 piloci z Zegrza Pomorskiego używali przez ponad 20 lat. Dziś o nich i lotnisku przypomina pomnik znajdujący się w centrum Rosnowa. Łukasz Gładysiak
W bazie 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego pod Koszalinem gościli nie tylko oficjele PRL. Eskadry z Zegrza sukcesywnie też dozbrajano.

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej podkosza-lińskie lotnisko w Zegrzu Pomorskim pełniło istotną rolę militarną. Wszystko za sprawą 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, którego zadaniem było strzeżenie nie tylko środkowej części północnej granicy naszego kraju, ale też dozorowanie nadbałtyckiej rubieży całego tzw. Bloku Wschodniego

Dzieje tej jednostki rozpoczynają się 11 grudnia 1951 r. oraz wydanego przez ministra obrony narodowej Rozkazu Numer 96/Org. Na jego podstawie, od 1 stycznia roku następnego, na lotnisku w Królewie Malborskim przystąpiono do tworzenia pułku myśliwskiego liczącego w efekcie 290 żołnierzy oraz 22 osoby cywilne.

Pierwszym dowódcą jednostki mianowano Rosjanina, majora Iwana Gołubickija, kadrę rekrutowano zaś przede wszystkim wśród absolwentów szkół oficerskich w Dęblinie oraz Radomiu. Uzbrojony pierwotnie w 12 samolotów z napędem tłokowym wyprodukowanych w ZSRR, Jak-23 pułk wszedł w skład 9. Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego. Gotowość bojową osiągnięto w czerwcu.

W Zegrzu Pomorskim pierwsi przedstawiciele 26. PLM pojawili się pod koniec września 1953 r. Po odebraniu przez nich infrastruktury lotniskowej, baraków koszarowych i bloków mieszkalnych, ruszyła operacja przebazowania. Zakończyła się ona 10 października. Mniej więcej w tym samym czasie w zgrupowaniu nastąpiła wymiana maszyn na skonstruowane pod koniec lat 40, również radzieckie MiG-15. Nie była to ostatnia z operacji wzmacniania arsenału pułku. 6 lat później do Zegrza Pomorskiego sprowadzono ponaddźwiękowe MiGi-19, a na początku lat sześćdziesiątych wymieniono je na MiGi-21 (pierwsze loty miały miejsce w 1964 r.), stanowiące podstawę parku maszynowego eskadr aż do przeformowania.

Do końca lat osiemdziesiątych jednostka spod Koszalina była ważnym elementem obrony powietrznej północnej części kraju. W Zegrzu Pomorskim z oficjalnymi wizytami gościli m.in. ministrowie obrony nraodowej oraz wysocy rangą oficerowie innych państw Układu Warszawskiego.
Dalszy ciąg historii 26. PLM za tydzień.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!