Energa AZS Koszalin nie zagra o medale

Osiem bramek zdobyła Aleksandra Kobyłecka (w środku) w Elblągu. Nie dały one jednak awansu Enerdze AZS. Jacek Wójcik
Szczypiornistek Energi zabraknie drugi rok z rzędu w strefie medalowej. Po najlepszej w historii występów w ekstraklasie rundzie zasadniczej, podopieczne trenera Edwarda Jankowskiego uległy w ćwierćfinale play-off Startowi Elbląg.

Po sobotnim 23:24 na własnym parkiecie koszalinianki nie mogły pozwolić sobie na drugą porażkę. Początek meczu mógł wskazywać, że są na dobrej drodze do wyrównania stanu rywalizacji. Po 6 minutach prowadziły 6:3, a nie do zatrzymania była Aleksandra Kobyłecka, która uzyskała 3 pierwsze trafienia dla Akademiczek.

W 14. min było jednak 6:6, a duża w tym zasługa drugiej bramkarki Startu, Ewy Sielickiej, która broniła rzuty karne AZS. Za chwilę trzeci gol Sylwii Lisewskiej dał miejscowym pierwsze prowadzenie. W 20. min Start miał 2 gole przewagi. Skutecznie grała Kinga Grzyb (6 goli do przerwy, o 1 więcej miała na koncie Kobyłecka). W 27. min znów był remis (13:13), a do szatni najniższe możliwe prowadzenie zabrał Start.
Na początku drugiej połowy gospodynie uciekły na 3 bramki (18:15). Znacznie ciężej miała w tej odsłonie kryta indywidualnie Kobyłecka. W 37. min straty były jednak odrobione (18:18). W 39. min Akademiczki objęły ostatnie prowadzenie w dwumeczu po rzucie Pauliny Muchockiej. Wynik 20:19 utrzymywał się przez niemal 5 min. W tym fragmencie Beata Kowalczyk obroniła karnego Grzyb, kolejnego nie wykorzystała Lisewska. Później swoje pięć minut miała Ewelina Kędzierska. Jej udane interwencje w połączeniu z poprawą skuteczności w ataku dały Startowi prowadzenie 22:20. AZS w 53. min po raz kolejny odrobił straty (24:24). Niestety, kontr nie wykorzystała debiutująca Katarzyna Stasiak, a Grzyb i Hanna Sądej znów dały 2 bramki przewagi Startowi. Trafienie Ioany Manoili i poprzeczka Lisewskiej otworzyły szansę na remis i dogrywkę. Niestety, pomimo czasu dla trenera Jankowskiego nasz zespół nie oddał rzutu, a kilka sekund przed końcem sędziowie odebrali mu piłkę za grę pasywną.

W środę awansowały także MKS Selgros Lublin i Pogoń Baltica Szczecin. MKS wygrały na wyjeździe z KPR Jelenia Góra 37:24 (22:11), a Pogoń pokonała u siebie Metraco Zagłębie Lubin 31:22 (13:9). W czwartek rewanż Ruchu Chorzów z Vistalem Gdynia (0:1 w play-off). AZS w rywalizacji o miejsca 5-8 zagra z KPR Jelenia Góra.

Statystyka
Start Elbląg - Energa AZS Koszalin 26:25 (16:15)
Start: Sielicka, Kędzierska - Żakowska 1, Sądej 6, Waga 2, Cekała 1, Wolska 2, Jędrzejczyk, Aleksandrowicz, Lisewska 4, Grzyb 7, Kołodziejska 3.
AZS: Kowalczyk, Prudzienica - Kalska 4, Kobyłecka 8, Fornalik 2, Stasiak, Muchocka 5, Chmiel 2, Błaszczyk, Manoila 2, Matuszczyk 2.
Stan rywalizacji w play-off 2-0. Awans Start