Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobotna matka z Czaplinka została zignorowana przez urzędników. Dyrektor chce naprawić błąd

Krzysztof Bednarek
Iwona Ozimek z córką Laurą: - Miałam nadzieję na pomoc. Spotkałam się z ignorancją
Iwona Ozimek z córką Laurą: - Miałam nadzieję na pomoc. Spotkałam się z ignorancją Krzysztof Bednarek
Iwona Ozimek mieszka w Czaplinku. Jest mamą 9-letniej Karoliny i 3-letniej Laury. Jej mąż jest marynarzem i często przebywa poza domem.

- Skończyłam Liceum Ogólnokształcące. Moją pierwszą pracą była praca w spółce Kabel - Technik - Polska. Potem na jakiś czas wyjechałam do rodziców, do Białogardu. Tam podjęłam pracę biurową, jakiś czas pracowałam również w saloniku prasowym. Od trzech lat mieszkam w Czaplinku. Po urodzeniu Laury byłam na urlopie macierzyńskim, a obecnie jestem osobą bezroboną - opowiedziała nam Iwona Ozimek.
Jej starsza córka chodzi do II klasy. Młodsza wkrótce pójdzie do przedszkola. Pani Iwona uznała, że jest to dobry moment, by podjąć jakąś pracę.
- W lutym byłam w filii Powiatowego Urzędu Pracy w Czaplinku, by dopełnić obowiązku bezrobotnego i podpisać listę. Zapytałam również o możliwość dofinansowania, gdyż postanowiłam podjąć działalność gospodarczą. Chciałam otworzyć własny sklep inter-netowy. Z miejsca dostałam "kopniaka w plecy". Pani zza biurka powiedziała mi, że mój profil bezrobotnego nie pozwala na ubieganie się o taką pomoc. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, co to jest profil nr III i na jakiej podstawie został mi przypisany. Dowiedziałam się jednak, że powinnam postarać się o zmianę profilu. Wówczas będę mogła ubiegać się o dofinansowanie.

Pani Iwona poszła za radą urzędniczki. Napisała do dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim wniosek o zmianę profilu bezrobotnego. We wniosku wyjaśniła, że nigdy nie była osobą uchylającą się od pracy, a głównym problemem, który do tej pory nie pozwalał jej w aktywnym poszukiwaniu pracy, była jej sytuacja rodzinna.
- Wcześniej nie było mnie stać na to, by zapewnić dzieciom płatną opiekę, a samej pójść do pracy w podanych przez pracodawcę godzinach. Teraz moja sytuacja ulega zmianie. Młodsza córka pójdzie do przedszkola, a ja będę miała więcej czasu na pracę zarobkową. Aby mój pomysł wszedł w życie, potrzebna jest gotówka. Liczyłam na to, że będę miała możliwość ubiegać się o dotację na podjęcie działalności gospodarczej - usłyszeliśmy.

Wniosek wysłany przez panią Iwonę do dyrektora PUP w Drawsku, trafił wkrótce do pośrednika pracy w Czaplinku. Bezrobotna wezwana została na spotkanie. - Szanowny Pan za wysokim biurkiem spojrzał na mnie oraz na mój wniosek i powiedział mi, że na pewno sama nie napisałam swojego podania. To podniosło mi ciśnienie krwi. Domyślałam się, co o mnie myśli: ,, nie dość, że bezrobotna, to jeszcze głupia!". Naprawdę zabolała mnie ta uwaga. Nie wiedziałam, co powiedzieć. Oblała mnie fala gorąca. Jednak z tonu dalszej rozmowy oraz luźnego podejścia urzędnika wywnioskowałam, że to spotkanie to tylko formalność, i że dyrektor PUP odniesie się przychylnie do mojego wniosku.

Pani Iwona myliła się. Wkrótce nadeszła odpowiedź. Nie od dyrektora, tylko od urzędnika z którym rozmawiała: ,,Informuję, że złożony wniosek o zmianę profilu pomocy został rozpatrzony negatywnie ze względu na brak podstaw".
- Tylko tyle. Jedno zdanie! W ogóle nieuzasadnione. Mogłabym teraz zapytać Urzędnika: ,,Czy Pan sam napisał to pismo? Tak, sądząc po merytoryce i bogatym uzasadnieniu na pewno ten Pan to napisał". Poczułam się jak idiotka. Zwracając się do urzędu liczyłam na pomoc. Uczciwie opisałam, dlaczego wcześniej nie mogłam podjąć pracy i o zmianach w moim życiu. Liczyłam na zainteresowanie moim problemem. Niestety, zostałam zignorowana - kończy swoją opowieść Iwona Ozimek.

Co na to dyrektor PUP Henryk Andrałojć?

- Źle się stało, że odpowiedź, która trafiła do naszej klientki była tak zdawkowa i nie wyjaśniała istoty problemu. Za to chciałbym tą Panią przeprosić. W wyniku wdrożonego postępowania doszliśmy do wniosku, że klient powinien otrzymać pełną informację z uzasadnieniem. Dlatego spotkam się z Panią Iwoną Ozimek w dogodnym dla niej terminie w celu wyjaśnienia sprawy.

Profile bezrobotnego

Od 27 maja 2014 r. we wszystkich powiatowych urzędach pracy obowiązuje nowy sposób pracy z osobami bezrobotnymi, polegający na profilowaniu pomocy. W profilu pomocy 1 znalazły się osoby gotowe do podjęcia pracy, bez dodatkowego wsparcia. Profil pomocy 2 obejmuje bezrobotnych, którzy gotowi są do pracy, ale potrzebują wsparcia w postaci szkolenia, stażu, dotacji na podjęcie działalności. Profil trzeci to osoby, które nie chcą, bądź nie mogą podjąć pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!