Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Referendum w Szczecinku w sprawie likwidacji Straży Miejskiej [wideo]

Rajmund Wełnic
Szczecineckie targowisko, zbiórka podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum.
Szczecineckie targowisko, zbiórka podpisów pod wnioskiem o rozpisanie referendum. Rajmund Wełnic
Inicjatorzy referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Szczecinku finiszują ze zbieraniem podpisów pod wnioskiem o jego rozpisanie.

We wtorek kilku działaczy Kongresu Nowej Prawicy agitowało za poparciem dla wniosku referendalnego. Sporo ludzi wpisywało się na listę, choć nie brakowało i polemik. - Straż jest potrzebna, sama widziałam, jak poradziła sobie z chuliganami - mówiła starsza pani. - A jak psy srają na chodnik, to co?

Marcin Bedka z KNP zapewniał, że wymaganą prawem liczbę podpisów mieszkańców Szczecinka (10 procent uprawnionych do głosowania, około 3,3 tys. osób) już mają. - Gdy tylko Razem dla Szczecinka się mocniej zaangażowało w akcję, w jeden dzień spłynęło 300 podpisów - mówi. - Teraz zbieramy "górkę" na wypadek zakwestionowania części podpisów. Zbieranie chcemy zakończyć w poniedziałek, we wtorek zaś złożyć wniosek do ratusza.

Rada Miasta - zakładając, że wniosek będzie spełniał wymogi formalne - będzie miała potem 30 dni na podjęcie uchwały referendalnej. Niemal pewne jest, że mająca większość w Radzie Platforma Obywatelska, takiej uchwały nie przegłosuje. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas przekonuje, że SM znacząco poprawia stan bezpieczeństwa w mieście, ba ostatnio nawet strażnicy przejęli od policji miejski monitoring.

Co w wypadku odrzucenia uchwały? Wtedy wnioskodawcy mogą złożyć skargę do sądu administracyjnego, który musi ją rozpatrzyć w ciągu dwóch tygodni. Od jego rozstrzygnięcia przysługuje jeszcze skarga kasacyjna. Przyjmując, że opozycja przebrnie przez te formalności, komisarz zarządzi referendum.

Jego pomysłodawcy chcieli, aby głosowanie nad przyszłością SM odbyło się razem z majowymi wyborami prezydenckimi, bo wtedy zapewne udałoby się spełnić kolejny wymóg - 30-procentowej frekwencji, aby referendum było ważne. To jednak już na pewno się nie uda. Pozostają jesienne wybory parlamentarne, ale to z kolei chyba za odległa data i - o ile do referendum dojdzie - komisarz wyborczy może je zarządzić wcześniej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!