Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Korczak, wójt Świeszyna odpowiada na pytania Czytelników

Rafał Wolny
Ewa Korczak
Ewa Korczak
Prezentujemy zapis redakcyjnego dyżuru z Ewą Korczak, wójt Świeszyna.

Czytelnik: - Czy przewiduje Pani w najbliższym czasie inwestycje związane z rozszerzeniem dostępu do mediów elektronicznych w miejscowości Chłopska Kępa? Jest tu bardzo wiele domostw pozbawionych dostępu do telefonu, Internetu - nie wspominając już o telewizji.
E. K.:
- W najbliższym czasie nie przewiduję inwestycji związanych z telekomunikacją. Mieszkańcy naszej gminy łączą się z Internetem najczęściej drogą kablową, a jeżeli nie ma łącza kablowego - drogą radiową. Prywatne firmy na terenie gminy dostarczają dostęp do Internetu w technologii WiFi 5 GHz, WiMAX i LTE. Na terenie gminy znajduje się kilka wież telefonii komórkowej, które obejmują swoim zasięgiem praktycznie cały teren gminy. Bez ograniczeń możliwy jest odbiór sygnału telewizyjnego z anten naziemnych lub satelitarnych. Odnosząc się do Chłopskiej Kępy, niezbędnym wydaje się przeprowadzenie badanie dostępności na tym terenie do sygnału radiowego i takie badanie zlecę.

Czy ostatecznie upadła kwestia "dziewiątki" do Świeszyna?

Nie upadła. W tej sprawie spotkałam się z prezesem MZK Koszalin. Aktualnie prowadzimy badanie sondażowe mieszkańców gminy, które pozwolą określić ich potrzeby, na przykład częstotliwość kursów.

Droga powiatowa łącząca Niekłonice z Konikowem (skracająca drogę mieszkańcom do Urzędu Gminy) jest w fatalnym stanie. Czy Gmina stara się o jej remont?
Gmina Świeszyno wielokrotnie interweniowała w Powiatowym Zarządzie Dróg o wyremontowanie tej drogi. Myślę, że po remoncie drogi powiatowej Koszalin-Niekłonice- Giezkowo - Dunowo przyjdzie czas na drogę Niekłonice-Konikowo.

Czy jest szansa, aby w Niekłonicach powstał Orlik? Czy gmina może zadbać o obecne boisko, z którego nie da się korzystać?

W najbliższym czasie nie planuję inwestycji typu Orlik w Niekłonicach. Natomiast mieszkańcy Niekłonic przeznaczyli w ramach funduszu sołeckiego na rewitalizację boiska w tym roku 10 tys. zł.

Jakie (w procentach) są wydatki na administrację w gminie i czy jest to tendencja rosnąca czy malejąca?

W 2014 roku wydatki na administrację ogółem stanowiły 7,6%. W 2015 zaplanowano na poziomie 6,09%.

Czy można wybudować ulicę od działek na Niekłonicach do ulicy Szczecińskiej przez Stare Bielice na granicy Koszalina? Chodzi o to, aby połączyć ulice asfaltową na Niekłonicach przy działkach z ulicą Szczecińską tak, aby osiedle na Starych Bielicach i Niekłonicach miało dobry wyjazd na Koszalin?

Droga Gminna dz. 97/20 prowadzi od działek w Niekłonicach do granicy z gruntami w Starych Bielicach. W najbliższym czasie wystąpię do wójta Biesiekierza z wnioskiem o rozważenie możliwości połączenie naszej drogi z ulicą Szczecińską.

Jakie są plany budowy oświetlenia ulic w gminie?

Gmina co roku zleca wykonanie oświetlenia na nowych i starych osiedlach w miarę możliwości finansowych. Jednak nie ma możliwości wybudowania oświetlenia "od zaraz" na wszystkich ulicach i osiedlach. W bieżącym roku planowane jest wybudowanie oświetlenia w Niekłonicach wzdłuż drogi powiatowej, osiedla w Chłopskiej Kępie oraz Chałupach.

W Niedalinie i Czaczu jest plaga włamań. W jaki sposób zostanie rozwiązany ten problem , abyśmy mogli czuć się bezpiecznie, gdy jesteśmy w pracy, a nasze mienie pozostaje bez opieki? Czy będzie całodobowy posterunek policji w Świeszynie i jakieś dzienne patrole po zagrożonych włamaniami miejscowościach?

Decyzją komendanta w Koszalinie został powołany zespół dzielnicowych w Świeszynie . Na chwilę obecną jest dwóch policjantów, którzy obsługują gminę Świeszyno i Manowo.

Z przepompowni ścieków w Świeszynie bije smród? Między innymi z tej przy centrum Eureka. Co z tym Pani zrobi?

Projektujący siec kanalizacyjną w latach 2004-2007 nie zaplanowali stacji dozujących preparaty neutralizujące przykre zapachy. Od początku marca wprowadzamy do ścieków nowy preparat NUTRIOX. Wyniki pomiarów pozwolą na ustalenie dawki preparatu oraz na podjęcie decyzji o ewentualnym instalowaniu dodatkowych dozowników.

Kiedy będą uzgodnienia urzędu gminy z mieszkańcami w sprawie strategii napraw i remontów dróg?

Gmina posiada ponad 168 kilometrów dróg gminnych, w tym blisko 18 kilometrów o nawierzchni bitumicznej. Stan tych dróg jest zróżnicowany. Dysponując określonym budżetem, na spotkaniu z nowo wybranymi sołtysami zdecydujemy o kolejności i czasie wykonania prac.

Na jakich zasadach ma funkcjonować Rada Przedsiębiorców przy wójcie i w jaki sposób zostaną zorganizowane Strefy Rozwoju Przedsiębiorstw?

Rada przedsiębiorców jest organem doradczym i wspierającym wójta. W jej skład weszli przedsiębiorcy reprezentujący wszystkie nasze sołectwa. Celem rady jest opiniowanie planów, w tym kierunków działania i rozwoju przedsiębiorczości w gminie. Strefy Rozwoju Przedsiębiorstw będą następnym etapem współpracy z Radą Przedsiębiorców.

Obiecała Pani na stronie internetowej gminy wprowadzić forum dla mieszkańców. Gdzie ono jest?

Z mieszkańcami spotykam się codziennie. Odbieram telefony, maile oraz czytam i odpowiadam na listy. Nie przekreślam tego projektu, poszukuję jednak rozwiązań, w których każdy, posługując się swoim imieniem i nazwiskiem mógłby drogą elektroniczną zgłaszać swoje postulaty, czy też wyrażać swoje opinie.

Obiecała Pani od 2015 roku uruchomić budżet obywatelski.

Tak i nie wycofuję się z tego projektu. Poddam go, po wyborach sołeckich, konsultacjom społecznym celem określenia jego zakresu i po akceptacji wprowadzę do nowego budżetu.

Dlaczego nie realizuje Pani niektórych umów zbiorowych między mieszkańcami a poprzednim wójtem? Chodzi o realizację budowy drogi osiedlowej w Niekłonicach.

Umowę o budowie drogi osiedlowej podpisał mój poprzednik w czasie kampanii wyborczej. Analizując budżet gminy i biorąc pod uwagę przewidywany zakres prac na kwotę 1,3 mln zł, projekt wydaje się aktualnie mało realny i może być zagrożeniem innych inwestycji niezbędnych do realizacji. Szanuję mieszkańców, ich inicjatywy i nie przekreślam tego projektu.

Dlaczego tworzy Pani kolejne etaty w UG, jednocześnie zatrudniając p. Wojtalika w formie zapłaty za poparcie w minionych wyborach? Czy zatrudnianie urzędników państwowych nie powinno być transparentne i przebiegać w formie konkursu zgodnie z ustawą z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych?

Wszelkie zmiany kadrowe w urzędzie gminy mają charakter transparentny. Zatrudnienie doradcy czy też zastępcy wójta nie wymaga formy konkursowej.

Dlaczego złamała Pani prawo usuwając baner wyborczy dopiero w dniu 10.03.2015 r. podczas, gdy był na to czas 30 dni po zakończeniu wyborów?
Nie złamałam prawa, moje działanie było zgodne z wymogami kodeksu wyborczego i komentarzami do niego.

Dlaczego, mimo deklaracji wsparcia dla sportu, mając możliwość zwolnienia organizatora 2. Mistrzostw Gminy w Siatkówce z opłat za korzystanie hali gimnastycznej, nie zwolniła go z tychże opłat? Czy było to podyktowane faktem, że organizator jest radnym z listy byłego wójta?

Sport popierałam i będę popierać każdą inicjatywę naszych mieszkańców w tym obszarze, w tym również rozgrywki w piłkę siatkową. Myślę, że Pan radny Marcinkowski, "działając" w tym przypadku jako osoba fizyczna, w sposób raczej świadomy próbował obejść nasze prawo lokalne. Występując w przeddzień turnieju z wnioskiem o bezpłatne udostępnienie hali sportowej, trudno przypuszczać, że nie wiedział jednocześnie o zarządzeniach poprzedniego wójta, którego był radnym w sprawie konieczności opłat. Proponuję zatem rezygnację z "działań partyzanckich" i przejście do normalnej, rzeczowej współpracy dla dobra naszych mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!