Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia Wsi Polskiej w Kołobrzegu [wideo]

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
To zdecydowanie najsmakowitsze przedświąteczne wydarzenie w powiecie kołobrzeskim. Wigilia Wsi Polskiej to impreza, która pomaga pielęgnować najlepsze tradycje świąt wiejskiego, Bożego Narodzenia.

Co ciekawe, ona sama także wpisuje się już w kołobrzeską tradycję. Terenowy Zespół Doradców Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przygotował ją w tym roku już po raz dwunasty. Do Hali Łuczniczki kołobrzeskiego MOSiR-u zjechało ponad 40 wystawców, czyli reprezentujące gminy powiatu koła gospodyń wiejskich, domy kultury, stowarzyszenia, kluby itd. Przyjechali też twórcy rękodzieła. Na stoiskach zastawionych przeznaczonymi do sprzedaży przedmiotami, królowały szopki, stroiki, bombki, kolorowe jak tęcza pierniczki, kartki świąteczne, świece, setki innych ozdób i oczywiście ewentualnych prezentów.

Jak zwykle gwoździem programu był konkurs, odbywający się zgodnie z tradycją w czterech kategoriach: najsmaczniejsza potrawa wigilijna, najlepsze ciasto, najpiękniejszy stroik, najpiękniejsza szopka. Jak zwykle, najbardziej pobudzał zmysły ustawiony centralnie, wielki stół ze smakowitościami, z których każda mogłaby stać się przebojem wigilijnego stołu. Pierogi, barszcze z uszkami, ryby w przeróżnej postaci i dziesiątki ciast, którym często nadano tak wyszukaną formę, że przypominały małe dzieła sztuki. Przygotowały je gospodynie, albo raczej panie domu, choć wśród startujących w konkursie znaleźliśmy też kilku panów. - Na konkurs, we wszystkich kategoriach, zgłoszono nam 124 prace - powiedziała nam Celina Wiszniewska, szefująca kołobrzeskiemu TZD. - Jak zwykle uczestnicy przygotowali to, co w ich domach najlepsze. Większość potraw powstała według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Część z nich została zmodyfikowana o dostępne już i na naszym rynku nowe, czasem egzotyczne produkty. Jedno jest pewne, we wszystkie prace ich twórcy włożyli mnóstwo serca i energii.

W kategorii ciasto wygrała Teresa Gawłowska, która przygotowała przekładaniec makowy. Drugi był Krzysztof Galant z bakaliową choinką, trzecia Ewa Madej z ciastem makowym z masą orzechową.

Najlepszą potrawę, zdaniem jury wykonała Anna Witek (gołąbki pieczone z kaszą jaglaną). Drugie miejsce zajęła Barbara Puzyna z zupą rybną, a trzecie Alina Puzyna za kapustę z grochem.

Pierwsza nagroda za stroik przypadła Bibliotece Publicznej w Gościnie. Druga, Klubowi Pętelka z Gościna, trzecia Wiesławie Och z Charzyna. Najpiękniejszą szopkę wykonała Zofia Perlińska, drugie miejsce zajęła Małgorzata Błądek, a trzecie Wioletta Tomoń.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc we wszystkich kategoriach, zdobyli fantastyczne nagrody: roboty kuchenne, komplety garnków i blendery.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!