Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacerkiem po dawnym wysypisku śmieci pod Szczecinkiem

Rajmund Wełnic
Wierzchołek kwatery na składowisku w Trzesiece jest obecnie przysypywany ziemią. Dawne wysypisko będzie nie tylko lepiej wyglądało, ale też stanie się mniej uciążliwe dla sąsiadów.
Wierzchołek kwatery na składowisku w Trzesiece jest obecnie przysypywany ziemią. Dawne wysypisko będzie nie tylko lepiej wyglądało, ale też stanie się mniej uciążliwe dla sąsiadów. Rajmund Wełnic
Nieczynna kwatera wysypiska śmieci w Trzesiece już niebawem stanie się miejscem wycieczek edukacyjnych dla uczniów szkół z całego regionu.

Szczecineckie składowisko odpadów komunalnych w dzielnicy Trzesieka praktycznie już nie działa, tylko na jedną z kwater sporadycznie przywozi się śmieci (odpady zmieszane jeżdżą aż do Wardynia Górnego za Połczynem Zdrój).

W tej chwili na wielkim kurhanie górującym nad okolicą wre wytężona praca. Ciężarówki dowożą tony ziemi, a koparka i spychacz formują skarpy i obsypują wzniesienie. Pogoda na razie sprzyja, niewielkie przymrozki nie przeszkadzają w robotach ziemnych. A nawet nieco pomagają, bo plac budowy nie zamienia się w grzęzawisko.

- Po zamknięciu kwatery jakieś dwa lata temu oczywiście przysypaliśmy ją ziemią, teraz jest ona poddana profesjonalnej rekultywacji - mówi Leszek Ogar, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Całość zostanie obsiana trawą, będą też posadzone krzewy. Obok kręcą się jeszcze śmieciarki, ale za rok trudno będzie poznać, że góra składa się ze śmieci gromadzonych tu od kilkudziesięciu lat (wysypisko powstało w latach 70.).

- Trudno oszacować, ile odpadów tu zgromadzono - szef PGK mówi, że kiedyś w ogóle nie ważono śmieci wwożonych na składowisko (nie było nawet wagi), potem odpady rozliczano w metrach sześciennych, a później w tonach. Nie było też segregacji. Wszystko zwożono do kwatery, a jej żywotność przedłużano ugniatając śmieci ciężkim kompaktorem.

Prace przy rekultywacji powinny się zakończyć najdalej w połowie przyszłego roku. Kwatera zazieleni się w pełni w lecie i zaraz potem dawne składowisko będą odwiedzać szkolne wycieczki. - Na szczycie powstanie bowiem ścieżka edukacyjna obrazująca drogę śmieci od ich wytworzenia, zebrania, przetworzenia i składowania - mówi Leszek Ogar.

Szczecinecka inwestycja to część większego projektu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. W jego ramach rekultywację przechodzi kilkanaście nieczynnych składowisk w całym regionie.

Prace przy składowisku w Trzesiece pochłoną blisko 1,7 mln złotych. PGK będzie to jednak kosztować niewiele, bo tylko 5 procent wartości. Dofinansowanie wynosi aż 95 procent - 85 procent w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a 10 procent z WFOŚiGW w Szczecinie.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!